YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li belediyeden camiye hakaret
Eskişehir'in CHP'li Tepebaşı Belediyesi'nin açtığı resim sergisinde, camilere ve bir dönem açılım başlattığı çarşaflı kadınlara hakaret edildi.
CHP'li belediyeden camiye hakaret
29 Nisan 2011 / 08:36 Güncelleme: 29 Nisan 2011 / 08:38
Kars'taki İnsanlık Anıtı heykelinin yıkılmasını protesto etmek amacıyla açılan sergide, cami 'ucube'ye benzetildi. Sergideki diğer resimde ise tesettürlü bir kadın, ağzı iç çamaşırıyla kapatılmış şekilde gösterildi. Belediye Başkanı Ahmet Ataç, heykeltıraş Mehmet Aksoy ile eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş'ın açılışını yaptığı sergideki hakaret dolu resimler, şehirde infiale yol açtı. Gelen tepkiler üzerine bir haftadır sergilenen olay resimler önceki akşam apar topar toplandı. Sergiye sert tepki gösteren Eskişehir Diyanet Mensupları Derneği Başkanı Battal Günçay, İslam'ın değerleriyle dalga geçildiğini vurguladı: "Bunun adına ne sanat ne de protesto denilemez. Burada kutsal değerlere, inançlara bir saygısızlık ve hakaret var. Bu hiçbir dine veya inanca yapılamaz."

Sergide çok sayıda sanatçının 100 eseri görücüye çıktı. Heykeltıraş Mehmet Aksoy ve CHP'li Başkan Ataç, sergiye eserleriyle katılan sanatçılara, verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Çeşitli olayların anlatıldığı ve bir hafta süreyle açık kalan sergideki iki resmin cami ve tesettürlü kadınlara hakaret içermesi dikkat çekti. Sergide, siyah zemin üzerine yapılan caminin iki minaresinin şerefeden sonraki bölümlerine karşılıklı olarak Kars'taki "ucube" heykeli yerleştirildi. Ayrıca iki minare arasındaki mahyalara da büyük yazıyla beyaz bir renkle "ucube" yazıldı. Tesettürlü bir kadının ağzının ise kadın iç çamaşırıyla kapatıldığı resim de sergide yer aldı.

Bir süre önce DSP'den ayrılıp CHP'ye geçen Ahmet Ataç'ın başkanlığını yaptığı belediyenin giriş katında açılan sergide, söz konusu hakaret içeren resimler görenleri şoke etti. Dinî değerlere hakaret, büyük tepki topladı. Eskişehir Diyanet Mensupları Derneği (EDİMDER) Başkanı Battal Günçay, yaşananların İslam'a ve Müslümanlara ağır bir hakaret olduğunu söyledi. Söz konusu resimlerle sanat yaparken adeta İslam'ın değerleri ve tesettürlü kadınlarla dalga geçildiğini belirten Günçay, "Bunun adına ne sanat ne de protesto denilemez. Burada değerlere, inançlara bir saygısızlık, hakaret var. Bu hiçbir dine veya inanca yapılamaz." diye konuştu.

Ziyaret için geldiği sergide gördükleri karşısında hayal kırıklığı yaşadığını anlatan Mehmet Alkan, "Bunlar sanat yapmamış, inanan insanların değerleriyle dalga geçmiş, onlara saygısızlık yapılmış. Halkın oyuyla seçilen bir belediye başkanı ve bir kamu kuruluşunda halkın değerlerine saygısızlık nasıl yapılabilir? Bu hangi inanca sığar? Bu resmi orada sergiletenler bu insanlara en büyük saygısızlığı yapmıştır. Tepkinin de protestonun da bir sınırı vardır." ifadesini kullandı. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler