YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li başkandan Yalçınkaya'ya tepki
CHP yönetimi Meclis'e müdahale değil, sadace uyarı niteliğinde dese de CHP Adıyaman İl Başkanı Ali Murat Bilgiç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın türbanla ilgili yaptığı açıklamada yetkisini aştığı görüşünde...
CHP'li başkandan Yalçınkaya'ya tepki
21 Ekim 2010 / 16:08 Güncelleme: 21 Ekim 2010 / 16:09

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yönetimi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının açıklamalarına destek verse de Adıyaman İl Başkanı Avukat Ali Murat Bilgiç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın türban konusundaki açıklamasına sert tepki gösterdi.

CHP yönetimi adına açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Türkiye'yi ayağa kaldıran açıklama için '' Sayın Başsavcı'nın bu görüşünü TBMM'ye müdahale olarak değerlendirmiyorum, sadece bir uyarı görevi yapıyor '' şeklinde konuştu. Ancak aynı saatlerde CHP Adıyaman İl Başkanı Ali Murat Bilgiç'ten parti yönetiminin aksine bir açıklama geldi.

Başkan Bilgiç, şöyle konuştu:

"Ben Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının açıklamasını çok doğru bulduğumu söyleyemem. Her şeyden önce ortada yapılmış genel bir düzenleme olmadığı için bunun laikliğe uygun olup olmayacağı, anayasaya uygun olup olmayacağı konusunda insanların yorum yapmalarını doğru bulmuyorum. Eğer yasal düzenleme yapılmış olsaydı, o konuda bir fikir yürütebilirdi; bence o zaman konuşmaktan çok gereğini yapardı. Bu aşamada konuşmasını doğru bulmuyorum.

Yargıtay'ın açıklamasının sadece AK Parti'ye yönelik olmadığını savunan Başkan Bilgiç, "Yargıtay cumhuriyet başsavcısının konuşması sadece AK Parti'ye değildir, bütün siyasi partilerdir. Uyarı ve bir tehdit niteliğindedir. Bunu subjektif ve kişisel bir yorum olarak görüyorum. O zaman siyasi partiler bir şey yaparken gidip birilerine mi sormalı? Burada bu yetkinin aşıldığını düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Akif Abin Ağzına Biber Sürecek
 // Doğan Topgül
CHP'nin genel tutumunu açıklayan Akif Hamzaçebi ağabeyinin açıklamasını duymadın mı? Sayın savcı "Uyarı" görevini yerine getiriyormuş. Parti içinde "Parazit Sesler" çıkarma başkanım, biliyorsun parti yönetimi elinde biber, geziyor. Mazallah senin de ağzına sürerler....
21 Ekim 2010 16:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler