YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li başkan ağzını bozdu
CHP'li Kuşadası Belediye Başkanı Altungün, meclis üyelerine küfretti.
CHP'li başkan ağzını bozdu
16 Ocak 2012 / 17:29 Güncelleme: 16 Ocak 2012 / 17:37

Aydın'ın Kuşadası Belediye Meclisi toplantısında, CHP'li Başkan Esat Altungün'ün serfettiği küfür yüzünden gerginlik yaşandı. Bugün toplanan mecliste üyelerin eleştirilerine sinirlenen Altungün, "Bu mecliste CHP'li ve diğer meclis üyelerinin ahlakı üzerine laf söyleyecek adamların ağzına sıç..... " dedi. Bu sözlere, CHP'li üyeler bile tepki gösterdi. Başkan Altıgün daha sonra özür diledi.

Kuşadası Belediye Meclisi'nin bugün yapılan olağanüstü toplantısında küfür şoku yaşandı. Söz alan bağımsız üye Faik Alp'in, "Göstermiş olduğunuz tutum belediye yönetiminin denetimden korkuyor olduğunuzu ortaya koyuyor. Belediyeyi iyi yönetiyorsanız, usulsüzlük, yolsuzluk yok diyorsanız, seçimlerdeki şeffaf belediyecilik söylemlerinizi yalanlamıyorsanız lütfen denetime açık olun ve denetimden korkmayın. Komisyona seçilen hiç kimsenin denetiminden korkmanıza gerek yok eğer bunlar yerine oturuyorsa." şeklinde konuştu.  

Bunun üzerine Başkan Altungün, "Kimse benim meclis üyelerime laf söyleyemez. Hele hele CHP'li meclis üyelerinin dürüstlüğü ile ilgili tek kelime söyleyemez. Sizi bundün men ederim men. Bu mecliste CHP'li ve diğer meclis üyelerinin ahlakı üzerine laf söyleyecek adamların ağzına sıç..... Evet. Evet. Haddinizi bileceksiniz haddinizi." dedi. 

Küfür üzerine toplantıda gergin anlar yaşandı. Bazı meclis üyeleri küfür üzerine tepki gösterirken bazıları ise alkışladı.

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan bağımsız üye Alp, olayın sebebinin 5 Ocak 2012'deki olağan meclis toplantısına dayandığını söyledi. Orada belediye hesaplarının incelenmesi için kendisinin de aralarında bulunduğu üç kişinin görevlendirilerek denetleme komisyonu oluşturulduğunu anlattı:

"Belediye Başkanı, daha sonra bu komisyona iki kişiyi daha ekledi ve sayımız beş oldu. Bugünkü olağanüstü meclis toplantısında ise Başkan Esat Altungün, bu seçime usûl yönünden hata olduğu iddiasıyla itiraz etti. Ben de itirazının sadece usûl mü yoksa seçilenler yönünden mi olduğunu sordum. 'Hepsine itirazım var.' dedi. Bunun üzerine söz alarak, denetlenmekten kaçmaması gerektiğini söyledim ve CHP'li arkadaşlarımı da duyarlı olmaya davet ettim. Bunun üzerine küfür etti.

'HER ŞEY TERTEMİZ DİYEN EKİP YİNE GÖREVDE'

Bağımsız üyelerden Behçet Alp ise meclis toplantısında, "Geçen hafta oybirliğiyle seçilen isimler sizi neden rahatsız etti? Onlar da bu meclisin üyeleri değil mi? Halkın, kamuoyunun bilmesini istemediğiniz bir şey mi var ki denetleme kurulunu yandaşlarınızdan oluşturmak istiyorsunuz? Meclis olarak denetleme hakkımız elimizden alınıyor. Bu nasıl sosyal demokratlık, bu nasıl belediyecilik?" diye sordu.

Tartışmaların ardından belediyeyi denetleyecek olan komisyon için yeniden gizli oylama yapıldı. Sonuçta denetleme komisyonuna, Başkan Altungün'ün istediği üç isim olan Zekeriya Tünk, Yusuf Emik ve Muşti Demiroğlu seçildi. Seçim sırasında iki CHP'li ve üç bağımsız üye oy kullanmayarak, Altungün'ün tavrını protesto etti.

Belediye hesaplarının denetlenmesiyle ilgili bilgi veren Faik Alp, 2009 yılında bağımsız denetçilerin incelediğini ve birçok yolsuzluk, usulsüzlük, hata tespit edildiğini belirtti:

"Biz o zaman raporları cumhuriyet savcılığına teslim ettik. Bunlarla ilgili tahkikat halen sürüyor. Belediye Başkanı Altungün, bu raporun ortaya çıkmasının ardından 2010 yılında belediyenin hesaplarını, bugün seçilen üç kişilik denetim komisyonu üyelerine inceletmişti. Bu üyeler tarafından 2010'da yapılan denetimlerde, hesaplarda en ufak bir hata, usulsüzlük vs. bulunmamıştı. Şimdi aynı isimler, belediyenin 2011 hesaplarını denetleyecek." CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler