YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Altay: Meclis'i başınıza yıkarız
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sert tartışma. CHP'li Altay: İlköğretimi böldürmeyiz. Bu meclisi başınıza yıkarız.
CHP'li Altay: Meclis'i başınıza yıkarız
09 Kasım 2010 / 18:10 Güncelleme: 09 Kasım 2010 / 18:23

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sürüyor.

Komisyonda milletvekilleri Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata, milli eğitimde yapısal sorunların çözülemediğini söyledi.

Öğretmen açığı konusunu artık Türkiye'nin konuşmaması gerektiğini belirten Kutluata, ''Bir tarafta iş bekleyen öğretmenler, bir tarafta 80 kişilik sınıflar... Artık bu sorunu çözmeliyiz'' dedi.

Kutluata, mesleki eğitimle ilgili yapılan çalışmalardan dolayısıyla teşekkür ederek, ''Ancak 8 yıl geçtikten sonra bu çalışmalar yeni başlatıldı. Bunun sorumlusu Hükümettir. İşsizliğin bu kadar yaygın olduğu bir ortamda 8 yıl beklenilmesi gerekmiyordu'' diye konuştu.

Bilmeyen vatandaşlara Türkçe öğretilmesine ilişkin bir gayret olmadığını söyleyen Kutluata, YÖK Başkanı'nın komisyon toplantısına gelmemesini de eleştirdi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak da Türkiye'nin, eğitim harcamalarında GSYH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) oranına göre OECD ülkeleri arasında sonuncu sırada bulunduğunu söyledi. Bunun ''son derece üzücü'' olduğunu ifade eden Öztrak, mesleki eğitim konusunda Türkiye'nin yeni bir atılım yapması gerektiğini belirtti. Öztrak, ''Mesleki eğitim meselesini imam hatiplerin ipoteğinden kurtarmak gerekmektedir'' dedi.

Öztrak, köy okullarında rehberberlik servisi kurulmasını istedi.

AK Parti Van Milletvekili Kerem Altun, Milli Eğitim Bakanlığının son yıllarda güzel çalışmalar yaptığını belirterek, bu projelerle birlikte eğitiminde bir zihniyet değişiminin yaşandığını dile getirdi.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, 18. Milli Eğitim Şurasının demokratik, katılımcılık ve bilimsellikten uzak olduğunu iddia etti.

Milli eğitimle ilgili karar alınırken bilimsel ön çalışma yapılmadan çocukların hayatının ''yaz-boz tahtasına çevrildiğini'' ileri süren Kalaycı, ''YÖK ile ilgili yıllarca acımasız eleştiri yaptınız. AKP, çakma demokrattır, sahte demokrattır. YÖK, siyasi girişimlerin bir vasıtası olmaktan kurtarılmalıdır'' görüşünü dile getirdi.

CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı ise hala Türkiye'de 359 bin öğrencinin birleştirilmiş sınıflarda okuduğuna dikkati çekti.

Baratalı, yurtdışına çıkan öğrencilerin borçlarının faizlerinin affedilmesini önerdi.

AK Parti Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı da bütçeden en fazla payı Milli Eğitim Bakanlığının aldığını belirterek, üniversitelerin dünyada sıralamasında istenilen yerde olmadığını söyledi.

Kızılcıklı, ''Araştırma görevlisi sayısını artırmamız lazım. Bunu özel olarak analiz etmemiz gerekir. Dünyada neden ilk yüzlere üniversite koyamıyoruz, bunun üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyor'' diye konuştu.

Sedat Kızılcıklı, ''Geldiğimiz nokta sevindiricidir ama kesinlikle yeterli değildir'' ifadesini kullandı.

CHP İzmir Milletvekili Harun Öztürk, sözleşmeli statüde görev yapan öğretmenlerin bir an önce kadroya geçirilmesi gerektiğini söyledi.


-''POLİTİKA YAPIYORUZ''-


CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, Türkiye bütçesinin 15 günde görüşüldüğünü belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin dar zamanda eleştirilmesinin veya övülmesinin mümkün olamayacağını ifade etti.

Geçen hafta gerçekleştirilen 18. Milli Eğitim Şurası'na değinen Altay, ''Şura kararlarına ulaşabilmiş değilim. Şura'dan utanç duydum. İlköğretimi, ortaöğretimi güçlendirme komisyonunda '8 yıllık eğitimi bölelim' diyorlar. 850 ilçeye 850 tane ortaöğrenim yurdu yapmadan zorunlu eğitimi 13 yıla çıkarabilmeniz mümkün değil. Bu sayısal loto mu, temel eğitimi, ilköğretimi neden dört, dört yapıyorsunuz? İlköğretimi böldürmeyiz. Bu Meclis'i başınıza yıkarız. Hiç bir şekilde ilköğretimi bölemeyeceksiniz'' diye konuştu.

Altay'ın bu sözleri üzerine Komisyonun Katip Üyesi AK Parti'li Süreyya Sadi Bilgiç, tepki göstererek, Altay'dan sözlerini geri almasını istedi. Altay da ''Canım 'Meclisin duvarlarını, kiremitlerini başınıza yıkacağız' demedik. Sayın Başkan, burada politika yapıyoruz. Burada kabak çekirdeği yemiyoruz ki. Tabii ki bunların söyleyeceğiz. 'Bu binayı buldozerle, balyozla başınıza yıkacağız' demiyoruz. 'Siyaseten bunu sizinle sert tartışacağız' diyoruz. Bunu siz anlayamıyorsanız ben ne yapayım'' karşlığını verdi.

BDP Siirt Milletvekili Osman Özçelik ise anadilde eğitimin temel bir insan hakkı olduğunu ifade etti. Özçelik, ''Kürtlerin anadilde eğitim talepleri karşılanmalı. Bu, yurttaş olmaktan kaynaklı bir haktır. Bakanlık bunu gündemine almalıdır'' diye konuştu.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler