YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den yeni seçim vaadi
CHP bugüne kadar karşı çıktığı 'bedelli askerlik' konusunun ardından itiraz ettiği bir başka projeyi de seçim vaadi olarak açıkladı...
CHP'den yeni seçim vaadi
22 Mart 2011 / 07:26 Güncelleme: 22 Mart 2011 / 07:38

İktidara gelmeleri durumunda 2-B kanununu çıkaracaklarını söyleyen Akif Hamzaçebi, "Şehirleşmenin olduğu yerlerdeki arazileri Emlak Vergisi değeri üzerinden sahibi olan vatandaşlara devredeceğiz. Orman köylülerine ise bedelsiz olarak vereceğiz" dedi.

12 Haziran genel seçimleri öncesi iddialı vaatlerde bulunan CHP, şimdi de yıllarca muhalefet ettiği 2-B konusunu gündeme getirdi. Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, iktidara gelmeleri durumunda 2-B kanununu çıkaracakları, orman arazisi vasfını kaybetmiş yerlerde yaşayanlara bu alanları devredecekleri sözünü verdi.

Orman köylülerine de bu arazileri bedelsiz olarak vereceği vaadinde bulundu. CHP, AK Parti'nin 2009 yılında çıkardığı 2-B Kanunu'nun iptali için Anayasa Mahkemesi'nin kapısını çalmıştı. Mahkeme, başvuruya ilişkin kararını henüz vermedi.   Akif Hamzaçebi, İstanbul Sancaktepe'de yaptığı basın toplantısında 2-B sorununu çözeceklerini savundu.

2-B projesi, AK Parti'nin 9 yıldır hayata geçirmek istediği ancak her seferinde CHP'nin sert muhalefetiyle karşılaştığı bir konu. Meclis'teki komisyon ve Genel Kurul görüşmeleri sırasında düzenlemeyi 'orman arazilerinin peşkeş çekilmesi' olarak niteleyen CHP, 2009 yılında TBMM'de çıkan ilgili yasayı 'yürürlüğü durdurma ve iptal' istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne götürdü. Mahkeme, iş yoğunluğu sebebiyle ilgili kanuna ilişkin kesin kararını henüz vermedi.

bu ne iki yüzlülük
 // reşit kalkan
hem iki b yasasını anayasa mahkemesine götüreceksin hem de kalkıp iki b yasasından bahsedeceksin bunu söylerken yüzünün birazda olsa kızarması gerekmiyormu bu güne kadar ben kızardığını görmedim....
22 Mart 2011 08:26
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler