YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Van için yeni öneri...
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, ''depremin yarattığı yıkımı ortadan kaldırmak için Van'ın acilen Afet bölgesi ilan edilmesi, Erciş'in de il statüsüne kavuşturulması'' gerektiğini bildirdi.
CHP'den Van için yeni öneri...
11 Kasım 2011 / 12:41 Güncelleme: 11 Kasım 2011 / 12:42

Tanrıkulu, yazılı açıklamasında, son depremde meydana gelen ölümlerin, krizin iyi yönetilmemesinden kaynaklandığını ileri sürdü.

Tanrıkulu şunları söyledi:

''Normal koşullarda Van'ın afet bölgesi olarak ilan edilmesi gerekirdi. Ama AKP ilan etmedi. Yine AKP yanlış ve sorumsuzca tutumuyla yerel yönetimleri ile farklı kurum ve kuruluşları kurtarma ve yardım organizasyona dahil etmedi. Birlikte çalışma konusunda yurttaşların göstermiş olduğu duyarlılığı Hükümet gösterememiştir. Şimdi AKP'nin yaptıklarından ve yapamadıklarından ders çıkararak acil bir biçimde yeni bir çalışma sistemini oluşturması gerekmektedir. Bunun için öncelikle Van afet bölgesi yapılmalıdır. Sonrasında partimizin verdiği Erciş'in il olması teklifi acilen gündeme alınmalı ve yasallaştırılmalıdır. Ağır kış koşulları bölgeyi esir almadan barınma ve eğitim sorunları Van ili dışında çözülmesinin imkanları araştırılmalıdır. Bunun için Van'daki vatandaşlarımız sahil şeridindeki yazlık konutlara yerleştirilmesinin mümkün olup olmadığı incelenmelidir. Bu noktada Hükümet, yerel yönetimler ve vatandaşlar ortak bir kampanya ile birlikte hareket etmeli ve zor durumdaki vatandaşlarımız ağır kış koşullarına teslim edilmemelidir.''

Tanrıkulu, ayrıca Van depreminin TBMM gündemine alınarak bir inceleme başlatılması gerektiğini, deprem sonrasında neler yapıldığı, nelerin yapılmadığı, eksiklikler ve aksaklıkların ortaya konulması gerektiğini de bildirdi.  (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler