YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den sözleşmeliler için yasa teklifi
CHP'den sözleşmeliler için yasa teklifi
24 Aralık 2011 11:21
CHP, seçimlerden önce çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamede kapsam dışı kalan, belediye ve il özel idaresinde çalışan 16 bin 500 sözleşmelinin devlet memuru olabilmeleri için yasa teklifi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ve arkadaşlarının imzası ile TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi, Devlet Memurları Yasası'nda tek maddelik değişiklik yapılması ve kadro alan 205 bin sözleşmeli ile aynı şekilde belediye ve il özel idare çalışanlarının da kadroya alınmasını öngörüyor.


-Sözleşmeliler teknik personelden oluşuyor-


Teklifle kapsam içine alınan 4-B'li sözleşmeliler arasında mühendis, avukat, programcı, çözümleyici, tekniker, teknisyen gibi teknik personel yer alıyor.

Teklifin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

''4 Haziran 2011 tarihli ve 632 sayılı 'Devlet Memurları Yasası'nın 4. Maddesinin (B) fıkrası ile 4924 sayılı Yasa Uyarınca Sözleşmeli Personel Pozisyonlarında Çalışanların Memur Kadrolarına Atanması Amacıyla Devlet Memurları Yasası'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname' (KHK) ile 4 (B) denilen statüde çalışan sözleşmeli personel kadroya geçirilmiştir. Ancak 11 Haziran 2011 seçimleri öncesinde bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm sözleşmelilerin kadroya alınacağını açıklamasına karşın 632 sayılı KHK ile 5393 Sayılı Belediye Yasası'nın 49. Maddesi ile 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Yasası'nın 36. Maddesi'ne göre çalışan sözleşmeliler kapsam dışı tutulmuştur. Bu teklif ile kapsam dışı tutulan söz konusu personelin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi sağlanacaktır.

Madde ile 5393 Sayılı Belediye Yasası'nın 49. Maddesi ile 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Yasası'nın 36. Maddesi'ne göre norm kadro karşılığı, istisnasız 'tam zamanlı' olarak çalışan, mimar, mühendis, avukat, programcı, çözümleyici, tekniker, teknisyen gibi çoğunluğu 'teknik personellerden' oluşan, alanlarında uzman olan 16 bin 500 kişi civarındaki sözleşmeli personelin de Devlet organına olan güvenin zedelenmemesi ve aileleriyle birlikte 100 bin kişiye yaklaşan yurttaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi amaçlanmaktadır.'' (AA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler