YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den şok KCK sorusu
''KCK, Öcalan ile Hükümet ve MİT'in ortak projesi midir?"
CHP'den şok KCK sorusu
20 Şubat 2012 / 13:28 Güncelleme: 20 Şubat 2012 / 13:26

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, Türkiye'de ''KCK'' adı altında yeni bir devlet oluşumuna zemin hazırlandığını iddia ederek, ''KCK, Öcalan ile Hükümet ve MİT'in ortak projesi midir '' diye sordu.

Kesimoğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin gündeminin bir süredir MİT-Emniyet ya da AK Parti-cemaat tartışmaları ile geçtiğini ileri sürdü.

AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''derin devletini'' kurmak isterken, ''derinlik sarhoşluğuna'' yakalandığını iddia eden Kesimoğlu, ''Sayın Başbakan, rejimi dönüştürme çabası içindedir. İktidara muhalif olan herkes terörist sayılıyor. Ülkede diktatör anlayışı ile bambaşka bir rüzgar estirilmek isteniyor'' ifadesini kullandı.

Erdoğan ve AK Parti iktidarının, Oslo'da suçüstü yakalandığını savunan Kesimoğlu, terörle mücadele etmek yerine terörle müzakere edildiğini öne sürdü. Devletin, bir terör örgütüyle silahı bıraktırmak adına görüşme yapabileceğini, bunun dünyada örneklerinin olduğunu anlatan Kesimoğlu, ancak Oslo'daki görüşmelerde, terörün azalması, silahın bıraktırılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Terörün sona erdirilemediğini kaydeden Kesimoğlu, şöyle devam etti:

''Aksine, Türkiye'de yeni bir devlet oluşumuna zemin hazırlanıyor. Bu zeminin adı da KCK. Devletin ilgili birimlerinin bilgisi dışında bu KCK'nın, Öcalan tarafından kurulması, yönetilmesi söz konusu olabilir mi  KCK, Öcalan ile Hükümet ve MİT'in ortak projesi midir  Öyle ise hedef önce özerklik sonra Kürt devleti midir ''

Terör örgütü PKK tarafından kaymakam adayı, uzman çavuş , astsubay, polis, korucu ve öğretmenlerin de aralarında bulunduğu 40 kişinin kaçırıldığını belirten Kesimoğlu, söz konusu kişilerden bazılarının, kaçırıldıktan sonra çekilen görüntülerini sinevizyonda izlettirdi.

Söz konusu kişilerin kaçırılmasının üzerinden 7 ayı aşkın süre geçtiğini belirten Kesimoğlu, ''Onların aileleri var. Eşlerinin gözleri yaşlı. Çocukları, babalarının yolunu gözlüyor. Anne ve babaları evlat hasretiyle yanıp tutuşuyor'' dedi. Hükümetin, terör örgütünce kaçırılan kişilerin kurtarılmasına yönelik yeterli çaba sarf etmediğini ileri süren Kesimoğlu, bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceklerini söyledi.

Basın toplantısı işaret dili ile tercüme edilen Kesimoğlu, ''Konuyla ilgili soru önergelerime yanıt alamadım. Türkçe anlamıyorlarsa anladıkları dilden hitap etmek isterim. Hatta işitme engellilerin kullandığı işaret dili ile de anlatmaya devam edeceğim'' dedi.

Kesimoğlu, ayrıca ''100 soruda AKP Hükümeti ve MİT-PKK görüşmeleri'' başlığı altında hazırladığı bir kitapçık dağıttı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler