YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den sert tepki
CHP, tutuklu vekillerle ilgili, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e tepki gösterdi.
CHP'den sert tepki
17 Mayıs 2012 / 11:30 Güncelleme: 17 Mayıs 2012 / 14:30

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler, ''Tutuklu milletvekilleri sorunu herkesten önce Cemil Çiçek'in sorunudur. Cemil Çiçek başlattığı süreci, AKP'den gelen emirle yönetmekten uzak düşmüştür. Aslında Cemil Çiçek kaçak düşmüştür'' dedi.

Güler, dün gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

''Okul sütü projesi''ni eleştiren Güler, ''süt dağıtımı ile bir okulda onlarca, yüzlerce çocuğun hastanelere gitmesinin açıklamasını hükümetin yapmak zorunda olduğunu'' belirtti.

Hükümet yetkililerinin demagojiden vazgeçip sorunun ne olduğunu saptamak üzere harekete geçmek zorunda olduğunu belirten Güler, ''Biz sütle ilgili sorunun gerçekte AKP'nin yönetim beceriksizliği sorunu olduğunda kararlıyız. Biz bu sorunun, Ege Bölges'ini derinden vuran ve ilginç bir şekilde kamuoyu gündemine taşınması engellenen büyük bir hayvan hastalığı ile bağlantılı olduğu kanısındayız'' dedi.


-Tutuklu milletvekilleri-


''Tutuklu milletvekilleri konusunda beceriksiz AKP hükümetinin bir başka beceriksizliğini, TBMM'yi by-pass etme girişimlerinden birine daha tanık olduk'' diyen Güler, bu konuda TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in inisiyatif üstlendiğini anımsattı.

Çiçek'in, üç muhalefet partisinin grup başkanvekillerini toplantıya çağırdığını ve ortak bir yasa değişikliği hazırlığı yapıldığını anlatan Güler, Çiçek'in de bunu uygun görerek iktidar partisine iletilmesini sağladığını dile getirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in, ''AKP MYK'da değerlendirdik, önümüze getirilen teklifin çeşitli olumsuz tarafları olduğu kanısına vardık. Bu nedenle biz bu üç partinin getirdiği bu teklife yanaşmıyoruz'' şeklindeki açıklamasını hayretle karşıladıklarını ifade eden Güler, Çelik'in bu açıklamayı yaptığı sırada ise ilginç bir rastlantı ile Çiçek'in yurt dışına gittiğini söyledi.

Bu konunun değişik yönlerinin olduğunu kaydeden Güler, şöyle devam etti:

''Tutuklu milletvekilleri sorunu herkesten önce Cemil Çiçek'in sorunudur. Cemil Çiçek başlattığı süreci, AKP'den gelen emirle yönetmekten uzak düşmüştür. Aslında Cemil Çiçek kaçak düşmüştür. Bu TBMM'nin başkansız kaldığı anlamına gelir. Biz bekliyoruz, Cemil Çiçek dönsün ve bu sürece ilişkin açıklama yapsın. Kendi pozisyonunu da bizim anlayabileceğimiz şekilde bize anlatsın. Tutuklu milletvekillerinin haksız tutukluluğunun devamına asla rıza göstermeyeceğiz. AKP MYK'nın yaptığı, gerekçeleri olmayan bu değerlendirmeyi asla kabul etmeyeceğiz.''

19 Mayıs'ın kendileri için ''Bağımsızlık Bayramı'' olduğunu belirten Güler, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile 19 Mayıs günü Samsun'da olacaklarını, bütün il ve ilçe örgütlerinin de kutlamalar gerçekleştireceğini bildirdi.

AK Parti il kongrelerinde Genel Başkanın istediği kişinin seçildiğini ileri süren Güler, ''Niye kongre topluyorlar, onu anlamak çok zor. Kongreler bir tür onay makamı gibi. Bu AKP'nin Türkiye'ye getirdiği ileri demokrasinin, kendi örgütü içindeki uygulamasıdır. AKP yapısı itibarıyla sanki parti değil, bir tarikat kurumu. CHP kurultaylar partisi olmaktan çok memnun, çünkü CHP bir parti'' dedi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler