YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den OHAL açıklaması
CHP'den OHAL açıklaması
24 Haziran 2010 16:09
Son zamanlarda tırmanan terör olayları ile ilgili MHP'nin Doğu ve Güneydoğu'da OHAL ilan edilsin önerisine AK Parti'den sonra CHP'den de cevap geldi. CHP'de AK Part gibi OHAL'in çözüm olmadığını düşünüyor...

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın, terörle mücadele konusunda, 'sınırların değiştirilmesi tartışılabilir' açıklaması yapmasının, çözümsüzlüğün itirafı olduğunu söyledi. Hamzaçebi, "Terörle mücadele konusunda elde kala kala bu yöntem kalmışsa, hükümetin bu konuda bir çözümü yok demektir" dedi. Hamzaçebi, OHAL gibi çözümlerin ise çözüm olmadığını savundu.

Hamzaçebi, Meclis'de gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. Terörle mücadele konusunda yapılması gereken ne varsa yapılmasını beklediklerini ifade eden Hamzaçebi, Başbakan'ın bu konuda ülkede ortak bir mutabakat zemini yaratma görevini bir kenara bırakarak muhalefet, medya ve yargı başta olmak üzere toplumun her kesimini suçlayan bir tavır içine girdiğini söyledi. 2003 yılından bu yana AK Parti hükümetlerinin, terör konusunda başarılı bir performans gösteremediklerini öne süren Hamzaçebi, 2002 yılında Türkiye'de şehit sayısı 14 iken, bu rakamın AK Parti döneminde bin 200'e dayandığını belirtti. 1990'lı yıllarda bir yılda yakalanan terörist sayısının ortalama 2 bin 500 olduğunu kaydeden Hamzaçebi, AK Parti'nin 8 yıllık iktidarı döneminde ise bu rakamın altında kalındığına işaret etti. Terör sorununun 'Mesut abi' politikası ile çözülemeyeceğini ifade eden Hamzaçebi, "Kimlik politikasına şirin görünerek terörün çözümü mümkün değildir. Terörü vasıta olarak kullanan kimlik politikaları, kültürel kimliğin özerkleşmesine, farklılıkların daha iyi anlaşılmasına, Kürt kökenli vatandaşların özgürlüklerinin genişletilmesine yol açmaz" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun terörle mücadele konusunda bir açılım yaptığını ve açıklamalarda bulunduğunu belirten Hamzaçebi, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın bu konuda ortak bi mutabakat zeminini mutlaka oluşturması gerektiğini dile getirdi.

ANAYASA MAHKEMESİ'NİN AK PARTİ HESAPLARIYLA İLGİLİ KARARI

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, dünkü Resmi Gazete'de Anayasa Mahkemesi'nin bir kararının yayımlandığını hatırlatarak, bu kararın, AK Parti'nin 2002 yılı kesin hesabıyla ilgili olduğunu belirtti. Anayasa Mahkemesi'nin, AK Parti'nin 11.5 milyon liralık harcamasının hazineye gelir kaydedilmesine karar verdiğine işaret eden Hamzaçebi, bu tutarın, faturasız harcamalar, parti adına düzenlenmemiş seyahat belgeleri ve mükerrer gider kayıtlarından oluştuğunu bildirdi. Benzer konuların, daha önce CHP'nin hesapları incelendiğinde de tespit edildiğini hatırlata Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi'nin, CHP'nin hesaplarıyla ilgili verdiği kararın ardından Başbakan Erdoğan ve AK Parti sözcülerinin bazı açıklamalarda bulunduklarını kaydetti. Başbakan Erdoğan'ın, 'Kendi hesabını tutamayanlara ülke yönetimi nasıl teslim edilir' dediğini hatırlatan Hamzaçebi, bugün Anayasa Mahkemesi'nin kararından dolayı, AK Parti'nin hesaplarını tutamadığı için ülkeyi yönetmekten aciz olduğunu söylemeyeceklerini belirtti. Hamzaçebi, bunların yorum farklılıklarından kaynaklandığını, önemli olanın ise AK Parti'nin yaklaşımı olduğunu dile getirdi.

AK Parti'nin, ülkeyi yönetemeyecek bir noktaya geldiğini öne süren Hamzaçebi, giderek halkın desteğini kaybetmeye başladığını savundu. 2007 seçimlerinde yüzde 47 oy alan AK Parti'nin, yerel seçimlerde ise oylarının yüzde 38'e düştüğünü hatırlatan Hamzaçebi, "Şimdi yüzde 30'lara tutunma çabası içindeler. AK Parti, ülkenin sorunlarını çözme konusunda umut olma niteliğini kaybetmiştir. Ülkeyi sağlıklı yönetmesi mümkün değildir. Ülkeyi yönetmekte ısrar etmek bir meşruiyet krizine davetiye çıkarır. Türkiye hızla bu noktaya sürüklenmektedir" şeklinde konuştu. Hamzaçebi, meşruiyet krizi yaşanmaması için seçim kararı alınması gerektiğini ifade etti.

"ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN İTİRAFI"

Açıklamalarının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Hamzaçebi, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın, 'Gerekirse sınırların değişmesi tartışılabilir' şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Yazıcı'nın terörle mücadele konusundaki açıklamalarının üzüntü verici olduğunu söyledi. Hamzaçebi şunları kaydetti: "Terörle mücadele konusunda elde kala kala bu yöntem kalmışsa, hükümetin bu konuda bir çözümü yok demektir. Sınır değişikliği ile terörün önlenmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum. Bu açıklama, çözümsüzlüğün itirafıdır. Terörle mücadele konusunda hazırladığını bir paket varsa, bu paketin unsurlarından biriyse düşünülebilir ama sadece bu konu önlem olarak sunuluyorsa yetersizdir."

Hamzaçebi, CHP'nin nasıl bir ortak mutabakat zemini bulunmasını istediğinin sorulması üzerine Cumhurbaşkanı'nın terörle mücadele konusunda liderlerle görüştüğünü ve MGK'ya başkanlık ettiğini anlattı. Cumhurbaşkanı'nın bir öncülük üstlenmesi gerektiğini savunan Hamzaçebi, Cumhurbaşkanı'nın böyle bir zemini yaratma arzusu varsa yalnız bırakılmaması gerektiğini ifade etti. Hamzaçebi, Başbakan'a da düşen görevler bulunduğunu vurguladı.

MHP'nin OHAL teklifi ile ilgili bir soruya ise Kılıçdaroğlu şu karşılığı verdi: "OHAL gibi çözümler çözüm değildir. Bizim gündemimizde OHAL yoktur." Hamzaçesi, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun, çözümlerin neler olabileceği konusunda bundan sonra da açıklamalarına devam edeceğini bildirdi.

Hamzaçebi, bir soru üzerine şu anda terörün ulaştığı boyutun, önceki dönemlere göre çok yüksek olduğuna işaret etti. Böyle bir ortamda Cumhurbaşkanı'nı görev üstlenmeye davet etmelerinin çok doğal olduğunu belirten Hamzaçebi, Cumhurbaşkanı'ndan görev üstlenmesini beklediklerini söyledi. Hamzaçebi, Başbakan Erdoğan'ın daha önce Deniz Baykal'a ilettiği görüşme talebinin, güven veren bir tutum olmadığını ifade ederek, bugün ise ciddi bir durumun bulunduğunu kaydetti.

Hamzaçebi, kayıp olduğunu öne sürdüğü 64 ton altınla ilgili bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine ise Maliye Bakanı'nın bu konudaki açıklamasının kendisini tatmin etmediğini, MASAK'a bildirilen 39 şüpheli işlem içinde 64 ton altını kapsayan bu 4 bildirimin de bulunup bulunmadığının açıklanması gerektiğini dile getirdi. Hamzaçebi, konuyu takip ettiklerini açıkladı... (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler