YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den o belgelere yorum
Wikileaks'in belgeleri ile ilgili CHP'den de ilk yorum geldi...
CHP'den o belgelere yorum
29 Kasım 2010 / 13:01 Güncelleme: 29 Kasım 2010 / 13:03

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, WikiLeaks internet sitesinde açıklanan belgelerle ilgili olarak, ''İlişkiler mutlaka etkilenecektir ama bu nedenle kırılma, kopma beklemiyorum'' dedi.

Hamzaçebi, gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine, ABD gibi bir ülkenin kendi kayıtlarına hakim olmamasının olayın birinci yönü olduğunu ifade ederek, ''Demek ki burada bir gayri ciddilik söz konusu'' diye konuştu.

Belgelerde yer alan bazı sözlerin, ABD'nin Türkiye'de görevli bürokratlarının değerlendirmeleri olduğunu dile getiren Hamzaçebi, ''Doğruluğu, yanlışlığı ayrıca tartışılması gereken konular. Ben o kadar ciddiye almıyorum'' dedi.

Gazetecilerin ''Türkiye'nin bir İslam devletine doğru gittiğine dair bilgiler var'' sözleri üzerine Hamzaçebi, şunları söyledi:

''Türkiye Cumhuriyetinin gelecekte ne olacağı, AKP'nin bunu bir başka Cumhuriyete mi dönüştüreceği, totaliter bir demokrasiye mi götüreceği konusu ABD'lilerin değerlendirmesinden çok bizim değerlendirmemiz gereken konudur. Bu Amerikalıların üzerine düşen bir konu değildir. Ülkelerin ABD ile diplomatik ilişkilerinde bir değişiklik olacağı kanaatinde değilim. Sonuçta bu istihbarat faaliyeti. Önemli olan o ülkenin toplumunun değerlendirmesidir. Biz Türkiye'nin geleceği konusunda AKP yönetiminden endişe duyuyoruz.''

''Başbakan Erdoğan'ın İsviçre'de 8 ayrı hesabının olduğuna'' dair iddiaların sorulması üzerine Hamzaçebi, ''Bir iddia sadece. Ben delilleri ortaya konmadan bunları ciddiye almam. Sadece bir iddia olarak görürüm. Doğruluğuna inanmam'' dedi.

Bu olayın ülkelerin ilişkilerini etkileyebileceğini, bir ülkenin yöneticileri hakkında bir başka ülkenin yöneticileri bu kadar olumsuz kanaat besliyor ve bunu raporlarına yansıtıyorsa bir daha yüz yüze geldiklerinde çok samimi bir ortamda konuşamayacaklarını dile getiren Hamzaçebi, ''İlişkiler mutlaka etkilenecektir ama bu nedenle kırılma, kopma beklemiyorum'' diye konuştu.

''TÜRKİYE'NİN ULAŞMASI GEREKEN BİR KAVRAM''

Yargı birliği ile ilgili bir soru üzerine Hamzaçebi, şunları kaydetti:

''Yargı birliği Türkiye'nin de ulaşması gereken bir kavramdır. Tam anlamıyla yargı birliği, adil ve idari yargı ayrımının olmadığı bir yargı birliğidir. Örnek olarak; Askeri Yüksek İdare Mahkemesi darbeden sonra yapılan 1961 Anayasasında bile yoktu. Türkiye böyle bir modeli taşımamalıdır. Adli ve idari yargıda, siviller, askerler şeklinde bir ayrım olmamalıdır.

Böyle bir ayrım olmamalıdır derken 'Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kararlarına da bu nedenle uyulmamalıdır' şeklinde bir anlayışı da doğru bulmam. Bir yargı merci olduğu, sistemde var olduğuna göre kararları yürütmeyi bağlar.

Türkiye'nin özel yetkili mahkemeleri var, DGM'nin yeni adıdır. Böyle bir model de Türkiye'nin yargılama sisteminde olmamalıdır. Yargı birliğinde samimi olanlar öncelikle samimiyetlerini özel yetkili mahkemeleri kaldırmak suretiyle göstermeliler.'' (A.A.)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler