YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Kozinoğlu açıklaması
CHP'li Emine Ülker Tarhan, tutuklu bulunan MİT görevlisi Kaşif Kozinoğlu'nun ölümüyle ilgili konuştu. Tarhan yazılı açıklamasında cezaevlerinde meydana gelen ölümlere dikkat çekerek"Cezaevleri yavaş yavaş morga dönüşüyor"dedi.
CHP'den Kozinoğlu açıklaması
14 Kasım 2011 / 12:53 Güncelleme: 14 Kasım 2011 / 13:01

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Odatv soruşturması kapsamında tutuklu yargılanan MİT görevlisi Kaşif Kozinoğlu'nun ölümünü değerlendirirken, ''cezaevlerinin yavaş yavaş morga dönüştüğünü'' iddia etti.

Tarhan, yaptığı yazılı açıklamada, Adalet Bakanlığının yönetimindeki özel yetkili mahkemeler ve infaz evlerinin ''adaletin değil; iftira, tuzak ve sahte davaların'' merkezi haline geldiğini öne sürdü. ''Cezaevlerinin yavaş yavaş morga dönüştüğünü'' ileri süren Tarhan, ağır cezaevi koşullarının yeniden sorgulanması gerektiğini belirtti.

Tarhan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Cezaevindeki hastalara rapor verenleri bile cezaevine atan, hasta odalarında baskın ve aramalar yapan bir zihniyetin, birilerinin kini susuncaya kadar ve intikamı alınmadan muhalifleri salıvermeyeceği ve ağır bedeller ödetmeye yeminli olduğu açıktır.

Daha önce örnekleri görüldüğü üzere, devlete emanet edildiği söylenen bir kişi daha ölüme gitmiş ya da gönderilmiştir. Taammüden ölüme neden olan sahte dava kurgulayıcıları, tutuklayanlar devlet eliyle korumaya alınmış, tazminattan dahi muaf tutulmuşlardır.

Hani hastalar için cezaevinde ambulans helikopter vardı  Hani hiç vakit kaybetmeden hastaneye yetiştirip hayat kurtarıyorlardı  Hani AİHM'e böyle bilgi verilmişti  Sağlıklı kişilerin yaşamını cezaevinde koruyup kollayamayan bir devlet çok hasta olan Mehmet Haberal'ı nasıl koruyacak?

Bu haksız ve hukuksuz tutuklamaların sona ermesi için daha kaç kişinin ölmesi ya da isim isim kimlerin ölmesi bekleniyor  Aydınları, gazetecileri, milletvekillerini, yurtseverleri zindanlarda ölmeye yatıranlar, halkın iradesine ve gücüne, kelepçeler ve süngülerle engel olanlar, bir gün bunun hesabını vereceklerdir.''

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise 3 ay önce Silivri Cezaevini ziyaret ettiklerini ve bir tutanak hazırladıklarını bildirerek, cezaevinin revirinde stetoskop ve tansiyon aleti dışında hiçbir tıbbi cihaz bulunmadığını tespit ettiklerini kaydetti. Kozinoğlu'nun, cezaevinde, ''eksik müdahaleden'' dolayı hayatını kaybettiğini iddia eden Çıray, söz konusu cezaevinde yaşanılanların insan haklarına aykırı olduğunu belirtti.

Çıray, cezaevi revirinde, Mehmet Haberal ve benzer durumda olan tutuklularda ortaya çıkabilecek bir kalp durması halinde, müdahale edilebilecek imkanların mevcut olmadığını ifade etti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler