YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den karara sert tepki
CHP'den karara sert tepki
17 Şubat 2010 15:21
Ankara toz duman.. Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in tutuklanması gündemi karıştırdı. CHP bu karara oldukça tepkili...

Ankara toz duman.. Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in tutuklanması gündemi karıştırdı. Yargıtay, Cihaner soruşturması ile ilgili inceleme başlattı. HSYK Cihaner'i sorgulayan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'ın yetkisini elinden aldı. CHP ise Cihaner'in tutuklanması kararına oldukça sert tepki gösterdi...

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı'nın tutuklanmasının hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek,"Anayasa'nın 83 ve 14. maddeleri kapsamında bir gün bakarsınız Erzurum'daki özel yetkili savcılık belki milletvekillerini de gözaltına alacak, tutuklayacaktır" dedi. CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu ise baskılara, aramalara ve gözaltılara hazır olduklarını söyledi.

CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Kemal Kılıçdaroğlu ve Hakkı Suha Okay, Meclis'te düzenledikleri basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını cevapladı. Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in tutuklanmasına ilişkin soru üzerine Okay, 15 Ocak günü, bu olası uygulamayı hissettiği için Adalet Bakanı'na bir soru önergesi verdiğini, aradan 1 ay geçtikten sonra tahminlerinin gerçekleştiğini ifade etti. Bu sürecin, artık emniyet içindeki kadrolaşmanın Adliye'yi teslim aldığını, Adliye'de kimi hakim ve savcıların, Demokrat Parti'nin son dönemindeki tahkikat komisyonları misyonunu üstlendiğini ve Türkiye'de herkesin hukuksuz olarak gözaltına alınabileceğini ortaya koyduğunu söyleyen Okay, "Bu anlayış bilesiniz ki yakında Parlamento'ya, milletvekillerine de yansıyabilecektir. Anayasa'nın 83 ve 14. maddeleri kapsamında bir gün bakarsınız Beşiktaş Adliyesi yerine Erzurum'daki özel yetkili savcılık belki milletvekillerini de gözaltına alacak, tutuklayacaktır" şeklinde konuştu. Bundan sonra Türkiye'de, kurumsal sıfatı ne olursa olsun, hiçkimsenin güvencesinin kalmadığını öne süren Okay, her an herkesin, devreye giren Erzurum Savcılığı vasıtasıyla, Beşiktaş Savcılarının yaptıklarının daha ötesinde bir uygulama yöntemiyle gözaltına alınabileceğini, tutuklanabileceğini kaydetti. Türkiye'de hukukun katledildiğini dile getiren Okay, tüm kamuoyunun gözü önünde cereyan eden bir sürecin başladığını söyledi. Okay, "Bu süreç artık birileri için sürek avı haline dönüşmüştür. Hiçbir hukuksal tutarlılığı, hiçbir hukuki temeli yoktur. Sadece birilerinin talimatıyla yeni bir polis devleti hukuku yaratılmıştır" dedi.

'Sayın Başbakan'a göre yalama olan bir uygulamayı neden ısrarla sürdürüyorsunuz' sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın 'yalama' sözcüğünü kullanmasını kendi engin kültürüne verdiklerini belirtti. CHP'nin tarihe karşı bir sorumluluk üstlendiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, bir yerde AK Parti'nin yargıya müdahalesinin kanıtlandıysa, hukuki inanan bir partinin bunu sorgulaması gerektiğini vurguladı. Sorgulanacak yerin TBMM zemini olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın bundan rahatsız olduğunu söyledi. Yargıya müdahelenin kesin olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Hatip Dicle'nin açıklamasıyla kralın çıklak olduğunu öğrendiklerini dile getirdi. AK Parti'nin artık kendi hukukunu oluşturduğunu, kendi gücünü hukuk zemininde bir sopaya dönüştürdüğünü savunan Kılıçdaroğlu, "AK Parti bunu yapacak ve biz sessiz kalacağız. Çok sık gensoru vermek doğru değilmiş. Bu anlayışı demokrasi ve hukukla da bağdaştırmıyoruz. AK Parti muhalefeti susturmak istiyor. AK Parti zemin kaybettikçe bu baskılarını artıracaktır. Biz bu baskılara hazırız, aramalara hazırız, gözaltılara hazırız. Ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkede hukukun üstünlüğünü mutlaka sağlayacağız" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, bu konuda aldıkları bir duyumun olup olmadığı sorusu üzerine, bu uygulama ile hiçkimsenin hukuk güvencesinin artık kalmadığını dile getirdi. Hukuk güvencesinin olmadığı bir yerde AK Parti'nin kendi gücünü belli çevreleri harekete geçirerek kullanacağını ve baskısını artıracağını ifade eden Kılıçdaroğlu, bugün bir Başsavcıya yapılan işlemin, aşama aşama trendin yükseltilerek devam ettirileceğini gösterdiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, "Kaygımızın, korkumuzun olmadığını ama bunun Parlamento zemininde mutlaka sorgulanacağını ifade ettim" dedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın, Erzurum, Erzincan ve Habur'daki olaylarla ilgili inceleme başlatmasının bir 'hissettirme' olarak yorumlanıp yorumlanamayacağının sorulması üzerine CHP Grup Başkanvekili Anadol, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yasal yetkilerini kullandığını, bunu herhangi bir şekilde yorumlamanın, 'hissettirmek' konusundaki sözleriyle irtibatlandırmanın yanlış olacağını belirtti. Anadol, çok büyük hukuk ihlalleri sözkonusu olduğu için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın üzerine düşen görevi yaptığını söyledi. Anadol, yeni bir kapatma davası gelip gelmeyeceğini bilemeyeceklerini ifade etti.

Milletvekillerinin dokunulmazlığının Erzurum özel yetkili savcısı tarafından nasıl delineceğinin sorulması üzerine Okay, Anayasa'nın 14. maddesinin milletvekili dokunulmazlığına bir istisna getirdiğini ve ağır cezalık suçlarda dokunulmazlık zırhının olmadığına hükmettiğini hatırlattı. Bir terör örgütü isnatı ile yola çıkılması halinde, 14. maddenin istisna hükmünden yararlanılarak bir gün bir milletvekilinin gözaltına alınabileceğini kaydeden Okay, Anayasa'ya göre görev ve sıfatları icabı hakim ve savcılarla ilgili soruşturmaların Adalet Bakanlığı izniyle Adalet müfettişleri tarafından yapılabileceğini hatırlattı. Anayasa'nın rafa kaldırıldığını kaydeden Okay, bir fiili durumun yaratıldığını, yarın bir başka özel yetkili savcının imzasız bir evrakla, yargıda üst konumdaki herkesi gözaltına aldırabileceğini ve tutuklatabileceğini söyledi. Okay, "Bu çok vahim bir gidiştir. Hukuk ayaklar altına alınmıştır. Bu sırada bir olay olarak görülemez. Öylesine senaryolar sergilenmek isteniyor ki Türkiye'de, 2 gün sonra 1993 Sivas katliamını da Ergenekon'a bağlamak isteyen bir arayış içindeler" şeklinde konuştu.

Bir soru üzerine Anadol, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın yetkisi olmayan bir soruşturma açmadığını, bununla Erzincan'da yaşanan olay arasında hiçbir irtibat bulunmadığını ifade etti.

Kanal A Haber Merkezi - İHA
 

görevsizlikle beraat
 // mehmet durukan
HSYK olayın enini boyunu mahiyetini nerden biliyor ki oturduğu yerden karar vererek bir tane savcının tutuklanmasını yanlış bularak, beş tane savcıyı hakimi tutuklanmaktan beter ediyor. Ama cinayet işlesede savcı için serbesttir diyorlarsa, o zaman söylenecek birşey yok, mevcut yasaların gözden giçirilmesi gerekir. Sanki o beş kişi hiç görevden anlamıyormuş gibi bir sonuçla karşı karşıya kaldık....
17 Şubat 2010 16:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler