YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den iptal başvurusu
CHP'den iptal başvurusu
11 Ekim 2010 11:30
CHP, yeni üye Hicabi Dursun'un seçimiyle ilgili iptal başvurusu yaptı...

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, Meclis'teki Anayasa Mahkemesi üyeliği seçiminin, seçimi kazanan Hicabi Dursun'un 45 yaşını doldurmadığı gereçesiyle iptali için Ankara İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

CHP Manisa Milletvekili Mengü ve Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Sayıştay'dan Meclis'e gönderilen adayların kimlik bilgilerinin milletvekillerinden saklandığını öne süren Mengü, bu adaylardan bir tanesinin 256 oyla Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildiğini, AK Parti grubunun dahi tam desteğini alamadığını ifade etti. Mengü, "Apartmana yönetici atar gibi basit bir çoğunlukla Anayasa Mahkemesi'ne üye atandı" diye konuştu. Anayasa'nın 146. maddesinde, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilebilmek için 45 yaşını doldurmuş olma şartının getirildiğine işaret eden Mengü, bu koşulun bütün üyeleri bağlayan bir koşul olduğunu vurguladı. Mengü, Anayasa'da belirtilen diğer kriterlerin ise bazı meslek grupları için özel kriterler olduğunu söyledi. Sayıştay tarafından isimleri Meclis'e gönderilen Rıdvan Güleç ve Hicabi Dursun'un 45 yaşını doldurmuş olma şartını taşımadıklarını ifade eden Mengü, "Gerek Sayıştay'da, gerek Meclis'te yapılan seçimler hukuken yok hükmündedir" şeklinde konuştu. Bu seçimin iptal edilmesi gerektiğini düşündüğü için bu sabah Ankara İdare Mahkemesi'ne başvurduğunu belirten Mengü, bu işlemin bir idari işlem olduğunu, yargısal faaliyet olmadığını, bu nedenle başvuruyu İdare Mahkemesi'ne yaptığını açıkladı.

Hicabi Dursun'un oylamada 276 oyu dahi bulamadığına işaret eden Mengü, yaşının küçük olması bir tarafa, etik değerlere sahipse görevi kabul etmemesi gerektiğini belirtti. Mengü, "Yüce bir mahkemeye böyle basit bir oyla seçilen bir üye, uygar bir ülkede böyle bir görevi kabul etmez" dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili İçli ise Anayasa ve yasalarda yazılı olan maddelerin esas olduğuna işaret ederek, "Anayasa Mahkemesi'ne 17 üye seçilecek. Birileri için 45 yaş kuralı arayalım, birileri için aramayalım. Böyle şey olur mu? 45 yaş şartı, bağlayıcı temel bir şarttır. Bu yapılan hem Anayasa'nın, hem içtüzüğün eylemli olarak ihlalidir. Türk halkının aptal yerine konması giebi bir eylemdir" dedi.

Basın toplantısının sonunda Mengü, gazetecilerin sorularını cevapladı. Mengü, bir soru üzerine Hicabi Dursun'un 20 Ekim 1965 doğumlu olduğunu ve 45 yaşını doldurmadığını söyledi. Sayıştay'ı hiçbir zaman yüksek mahkeme olarak görmediğini belirten Mengü, Anayasa Mahkemesi'nde Sayıştay üyesinin yerinin olmadığını söyledi. Herhangi bir yargılama yapmayan, bir kanun maddesini yorumlamayan bir kişinin Anayasa Mahkemesi üyesi olmasını doğru bulmadığını ifade eden Mengü, "Benim babam da muhasebeciydi ama muhasebeciden Anayasa Mahkemesi üyesi olmaz. Ben nasıl muhasebe ilmini bilmiyorsam, o da hukuk ilmini bilmez" şeklinde konuştu.
Bazı HSYK üyelerinin istifa kararı almalarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Mengü, yargının bu kadar siyasallaştığı bir ortamda bazı haysiyetli HSYK üyelerinin, bu işi bırakma kararı aldıklarını söyledi. HSYK'nın bazı üyelerinin yargı bağımsızlığının ve yargıç tarafsızlığının çiğnenmesine alet olmak istemediklerini belirten Mengü, bazı üyelerin ise 'vuruşa vuruşa çekilelim' anlayışına sahip olduklarını, bunun da bir tercih olduğunu dile getirdi.

Mengü, Adalet Bakanlığı bürokratlarının HSYK üyeliğine aday olmasına ilişkin bir soru üzerine bugün Adalet Bakanlığı'ndan geldikleri söylenen HSYK üyelerinin aslında doğrudan Adalet Bakanlığı'ndan gelmediklerini, önce kürsüye dönüp oradan HYSK üyeliğine atandıklarını söyledi. Şimdi Adalet Bakanlığı muavinlerinden, Genel Müdürlerden HSYK üyelerinin olacağını belirten Mengü, bunun da, yargının ne kadar siyasallaştığını gösterdiğini ifade etti.

Anayasa Mahkemesi üyesi seçiminin tekrarlanması halinde Hicabi Dursun'un yeniden aday olup olamayacağı sorusu üzerine Mengü, Anayasa değişikliği referandumu sonuçlarının yayınlandığı tarihten itibaren 5 gün içinde Sayıştay'ın seçim yapması yönündeki hükme işaret ederek, Sayıştay'ın, başvurunun kabul edilmesi halinde yeni bir düzenleme yapılmadan seçim yapamayacağını vurguladı. Mahkemenin talebi kabul etmesi halinde Anayasa değişikliği maddesine göre geçici bir düzenleme yapılması gerektiğini kaydeden Mengü, 'Hicabi Dursun yeniden aday olur mu?' sorusuna ise, "Kendisine saygısı olan insan aday olmaz" karşılığını verdi. (İHA)

Bu ne perhiz
 // kemaliye
Bu ne lahana turşusu. Kemal bey atıp tutuyor özgürlükler yenileşme değişim falan geriye bakıyoruz fos. Bu adam partiyi değil parti bu adamı yönetiyor. Bunu takan yok o da sağda solda atıp tutuyor....
11 Ekim 2010 15:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler