YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den ilk yorum...
Genelkurmay Başkanlığı'nın dün Balyoz Planı davasında tutuklu askerlerle ilgili yaptığı açıklama sadece hükümet kanaadından değil CHP'den de tepki gördü... CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, açıklamayı doğru bulmadığını söyledi...
CHP'den ilk yorum...
07 Nisan 2011 / 14:46 Güncelleme: 07 Nisan 2011 / 14:46

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genelkurmay'ın ''Balyoz Davası''ndaki tutuklamalara ilişkin açıklamasını ''aşırı hassasiyet'' olarak değerlendirerek, doğru bulmadığını söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hamzaçebi, konuya ilişkin soru üzerine, ''Aşırı bir hassasiyet. Sonuçta işleyen bir yargı süreci var. İşleyen yargı içerisinde siyasetin yargıya müdahale ettiğini biz CHP olarak her zaman iddia ediyoruz, ifade ediyoruz. Ama Genelkurmayın, olayın tarafı olarak kendisini görüp açıklama yapmasını aşırı bir hassasiyet olarak görüyoruz'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Yargıya müdahale etmiyor mu '' sözlerine karşılık ise Hamzaçebi, ''Hayır. Aşırı hassasiyet olarak değerlendiriyorum. Türkiye Cumhuriyeti bir demokrasidir, hukukun üstünlüğünün olduğu bir demokrasidir. Adalet ve Kalkınma Partisi demokrasinin temel kurallarını ne kadar aşındırmaya çalışsa da Türkiye'de hiçbir kuvvet demokrasiye dışardan müdahale edemez, böyle yetkiyi kendisinde göremez. Bir aşırı hassasiyetin ifadesi olarak görüyorum. Tabii ki doğru bulmuyorum'' diye konuştu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler