YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den ilginç teklif
Adalet Bakanı, HSYK'dan çıkartılsın
CHP'den ilginç teklif
20 Temmuz 2009 / 16:02 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Türkiye'de hakim ve savcıların bağımsız hareket edemediğini savundu. Öymen, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) tam bağımsız olabilmesi için Adalet Bakanı ve müsteşarın bu kuruldan çıkartılması gerektiğini öne sürdü.
 


Onur Öymen, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Türkiye'nin dış politikasına ilişkin bir basın açıklaması düzenledi.


 Şişhane'de bulunan CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda gerçekleştirilen basın açıklamasında Öymen, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Necat Ede'nin istifa etme sürecini hatırlattı.


 Öymen, hakimlerin ve savcıların Adalet Bakanlığı tarafından baskı altına alındığını ileri sürdü. Öymen, "Ergenekon yargıçlarından birinin 'kurumsal baskı var' diyerek görevden çekilmesidir. Bu kurumsal baskı hangi kurumun baskısıdır? Elbette Et ve Balık Kurumu'nun değil. Burada Adalet Bakanlığı'nın baskısından söz ediliyor. O zaman bu hakimde baskı var diğerlerinde yok diyebilir miyiz? Tabii ki bizim hukuka saygımız var ancak hükümetin de saygı göstermesi gerekiyor." dedi.
 


Hükümetin yargıya müdahale etmemesi gerektiğini ileri süren, HSYK'nın hakim ve savcı atamalarını geciktirmesinin de doğru olmadığını ifade etti.


 Öymen, daha sonra sözlerine şöyle devam etti: "Ergenekon'la ilgili basında yer alan haberlerden  biri de Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun hakim ve savcıların tayin kararının bir türlü çıkaramamasıdır. Bu kurum tam anlamıyla bağımsız olursa hakimler ve savcılar kendilerini güven içinde hissederler. Oysa bu kurulun Başkanı Adalet Bakanı'dır. Bu kuruldan Adalet Bakanı ve müsteşarı çıkartılmalıdır." şeklinde konuştu.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler