YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Hakan Şükür'e tepki
CHP'den Hakan Şükür'e tepki
23 Şubat 2013 15:05
CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Burdur'da katıldığı bir söyleşide "Ben bir Arnavut'um. Aslında bu açıdan bakarsanız Türk değilim" diyen AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'e tepki gösterdi.

 

"Kürt milliyetçiliğini bana ilericilik ve bağımsızcılık diye yutturamazsınız. Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz" sözleri günlerce Türkiye gündeminde kalan ve partisi içinde de büyük tartışmalara yol açan CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler; Türkiye’de farklı etnik kökenli vatandaşların yaşadığını, herkesin etnik milliyetinin kültürel kimliğini olduğunu, ancak Türk olmanın siyasi kimlik olduğunu söyleyerek, "Hakan Şükür, Türkiye Cumhuriyeti siyasi varlığını inkar etmiştir. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez. Kendisinin Türk futboluna önemli hizmetleri oldu. Türk ulusunun kalbinde o hizmetlerle yer etti. Şimdi bu açıklamasıyla gönüllerimizdeki yerini siliyor" diye konuştu.
 
Birgül Ayman Güler, bu tip açıklamaların milli birlik ve beraberliğe zarar verdiğini, bu açıklamaların her farklı etnik kökenden insanın kendi içine dönmesine neden olacağını ve parçalanmaya hizmet edeceğini öne sürerek, "Herkes kendi milliyet etnik grubunun içine döner. Kendinden farklı olana sırtını döner. Uzaklaşır birbirinden, bu bizi parçalamaya götürür" dedi.
 
Yaptığı açıklamalarla günlerce ‘ulus’, ‘milliyet’ ve ‘millet’ kavramlarının tartışılmasına neden olan Güler, kendisinin de Boşnak kökenli olduğunu ancak bu etnik kimliğinin kültürel kimlik olduğunu kaydederek, "Mecliste yaptığım konuşma işte tam bu konudur. Milliyetler ulusun parçalarıdır demiştim. Hepimizin bir etnik kökeni, milliyeti var. Ben Boşnağım, o Arnavut, öbürü Laz, öbürü Kürt. Bu milliyetler bizim şerefimiz. Çünkü annemiz babamız demek onlar. Ama hepsinin, tüm farklı milliyetlerin toparlandığı birlik, oluşturduğu şey ulustur. Ve o ulusun adı Türk ulusudur. Milliyetim, kültürel kimliğim benim ama, ulus siyasi kimliğim" şeklinde konuştu.
 
Güler, Milletvekili Hakan Şükür’ün bu açıklamalarının, AK Parti ve BDP’nin anayasadan Türk vatandaşlığını kaldırma çabasına katkı sağlama amacı güttüğünü iddia ederek, "Burada kasıt tümüyle, AKP ve BDP ittifak halinde anayasadan Türk vatandaşlığını silmek. Bu tür açıklamalardan amaç işte bu politikaya destek sağlama çabası. Bu yaklaşım bizi birbirimize bağlamaz. Bizi birbirimizden uzaklaştırır, giderek koparır. Biz Türk vatandaşı olarak, tüm etnik kimlikler, milliyetler barış içinde bütünleşerek bir arada yaşayan insanlarız. Bunu sağlayan Türk vatandaşlığı. Onu inkar edenler bize yazık ediyor" ifadelerini kullandı.
 
Öte yandan, Milletvekili Hakan Şükür ise, açıklamalarının büyük tepki toplaması üzerine yeniden açıklama yapma ihtiyacı duymuş ve "Tek devlet, tek vatan, tek bayrak, tek dil politikasını benimsemiş bir partinin milletvekili olarak, milletime olan sevdamı sorgulamak, hiç kimsenin haddine değildir. İstiklal Marşımızın Arnavut asıllı milli şairi Mehmet Akif Ersoy kadar Türküm" demişti.
 
 
İHA
09:35
 // rıza
sen türk lükte hakan şükür kadar türk olamasin...
24 Şubat 2013 09:35
19:05
 // kenan akkuş
buyur burdan yak!, bunlar her şeyde olduğu gibi, türk ve türklüğüde tekeline aldılar. nesiniz siz?, gökten zembil ilemi indiniz?, size bu hakkı kim veriyor?...
23 Şubat 2013 19:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler