YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den füze kalkanına destek
Faruk Loğoğlu, füze kalkanı sisteminin radarının Türkiye’ye kurulacak olmasını değerlendirdi
CHP'den füze kalkanına destek
04 Eylül 2011 / 08:31 Güncelleme: 04 Eylül 2011 / 16:17

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Doğu veya Güneydoğu’ya kurulması konusunda uzlaşma sağlanan füze kalkanının doğru bir karar olduğu söyledi ve ekledi: “Ancak “NATO bünyesinde olması şartıyla”

Emekli diplomat ve CHP yöneticisi Faruk Loğoğlu, NATO’nun füze kalkanı sisteminin radarının Türkiye’ye kurulacak olmasını değerlendirdi. Loğoğlu, görüşlerinin partinin resmi görüşü olmadığını parti kurullarında henüz değerlendirme yapmadıklarını vurgulayarak, “Şahsi görüşüm füze kalkanı kararı olumlu. Türkiye bakımından yerinde bir karar ama konuşlandırma işleminin ayrıntılarını bilmiyorum. Prensip olarak NATO çerçevesinde bu kararın alınmasını uygun görüyorum” dedi.

İran’a karşı kuruluyor

İran konusunun gündeme getirilmediğini de anımsatan Loğoğlu, “Tehditin İran’dan geleceği endişesi var. Dolayısıyla İran konusu işlenmedi ama kafalarda İran var. İsrail’e şöyle ederim böyle ederim diyen bir hükümet, İran’a karşı kurulan bir sistemin içine giriyor. İran ile ilişkiler bozulabilir” diye konuştu.

Seyrüseferi açıklamalı

Hükümetin İsrail’e karşı aldığı Seyrüsefer serbestliği kararında cevap bekledikleri sorular olduğunu da ifade eden Loğoğlu, “Seyrüsefer nasıl uygulanacak, ne kapsamda uygulanabilir, bilmiyoruz. Bu soruların hepsinin anlamlı ve kesin cevabı hükümet verebilir. Doğu Akdeniz’de hangi seyrüsefer sorunu var? Sorunu giderecek ülkeler hangisi? Hükümet bu sorularımıza açıklık getirmeli” dedi.

Çözümü bilmiyoruz

İsrail’in kara sularını 12 mil yerine 50 mil kabul etmesini “güvenli bölge” olarak açıkladığını da hatırlatan Loğoğlu, “Türkiye İsrail’in güvenlik hattı bunu kabul etmiyorum diyor ama son rapor o hattı meşru kılıyor. Sayın Bakan’ın aklındaki sorun ve çözümüne ilişkin görüşlerinin verileri ne onu da bilmiyoruz. İsrail’e bir uyarı var. Seyrüsefer serbestisine önlemi alırım diyor sadece. Bu cümle önemlidir. Konu açıklanmalıdır. Ortada 12 mili aşan bir abluka var. O ablukayı meşru gören de bir rapor var. Bundan sonra olabilecek donanmaların karşı karşıya gelme ihtimalidir. Buradan çıkacak, çıkabilecek sonuçlar ve nasıl uygulanacağına hükümet yetkilileri yanıt vermeli” diye konuştu. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler