YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Ergenekon eleştirisi
CHP'den Ergenekon eleştirisi
19 Eylül 2011 14:36
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce Ergenekon davasında tutukluluk süreleri ile ilgili yine eleştiri de bulundu...

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Adnan Menderes'in yargılanmasının 9 ay 20 gün sürdüğünü belirterek, ''Burada arkadaşlarımız 3 yıldır tutuklu. Evrensel hukukun kuralı, adil, hızlı ve tutuksuz yargılanmaktır'' dedi.

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu Yerleşkesi'ne gelen CHP'li 21 milletvekili, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki ikinci ''Ergenekon'' davasının bugünkü duruşmasını izledikten sonra, cezaevinin önünde İşçi Partisi ve Vardiya Bizde Platformu üyeleri tarafından kurulan çadırı ziyaret etti.

Vardiya Bizde Platformunun üyeleriyle görüşerek bilgi alan partililer, daha sonra basın açıklaması yaptı.

Muharrem İnce, referandum öncesinde 12 Eylül'ün sorumlularından hesap sorulacağının söylendiğini belirterek, ''Yani bu ülkede darbe yapanlar, cuntacılar, muhtıra verenler, 12 Eylülcüler dışarıda. Ama bizim arkadaşlarımız hapiste'' diye konuştu.

Adnan Menderes'in idamını hatırlatan İnce, ''Tamam biz hiç kimsenin idam edilmesini istemeyiz. Ona da içimiz yanar. Ama Menderes'in yargılanması 9 ay 20 gün sürmüştür. Burada arkadaşlarımız 3 yıldır tutuklu. Evrensel hukukun kuralı adil, hızlı ve tutuksuz yargılanmaktır'' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da eski bir yargıç olduğunu anımsatarak, davada hukuksuzluklar yaşandığını, davanın bitirilmemek üzere kurgulandığını hissettiğini belirtti.

Tarhan, şöyle devam etti:

''Adaletsizliğe isyan etmek istiyoruz. Aydınları, gazetecileri yurtseverleri ve seçilmiş milletvekillerini cezaevinde tutan, demokrasiyi hapseden adaletsizliğe karşı isyan etmek için buradayız.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler