YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den engelli vatandaşa müjde
CHP'den engelli vatandaşa müjde
14 Ocak 2012 11:16
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, kamu kurumlarında özürlü istihdamının artırılması için kanun teklifi verdi...

Nazlıaka'nın TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifi, Devlet Memurları Kanunu ve İş Kanununda değişiklik yapıyor.

Teklifle, özürlü personel çalıştırma yükümlülüğü yüzde 100 artırılıyor. Buna göre, kurum ve kuruluşlar, çalıştırdıkları personele ait kadrolarda yüzde 6 oranında özürlü çalıştırmak zorunda olacak.

Teklife göre, kamu işyerlerinde yüzde 6 özürlü işçi, meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırılacak.

Teklifin gerekçesinde, dünyanın pek çok ülkesinde özürlüler konusunun, evrensel normlara oturtulduğu, devletlere bu alanda önemli sorumluluklar yüklendiği ifade edildi. Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde özürlülerin, kültürel, sosyal, ekonomik ve siyasal yaşama katılımının, önemli bir ölçüt olarak kabul edildiğine işaret edildi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde 500 milyon özürlünün yaşadığının anımsatıldığı gerekçede, ''Endonezya ve Malezya'da nüfusun yüzde 1'i, Hindistan'da yüzde 2,1'i, Japonya'da yüzde 5'i, Vietnam'da yüzde 6,4'ü engelliyken bu oran ülkemizde yüzde 12,3 gibi yüksek bir orandır. Hamilelik döneminde anne-bebek sağlığına gerekli özenin ve önemin gösterilmemesi, trafik kazalarının fazlalığı ve akraba evliliklerinin yaygınlığı gibi etkenler engelli sayısının artışında önemli rol oynamaktadır'' denildi.

Tüm yasal düzenlemelere rağmen sayıları 8,5 milyonu bulan özürlülerin, zor koşullarda hayatını sürdürdüğünün belirtildiği gerekçede, özürlü vatandaşların hayatlarını idame ettirmek için yakınlarının, yardımsever kişi ve kuruluşların desteğine ihtiyaç duyduğu, eğitim ve istihdam olanaklarından yararlanmada büyük sıkıntı çektiği kaydedildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler