YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Çarkın'a ziyaret
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, 26 Aralık Pazartesi günü Sincan Cezaevinde tutuklu bulunan Ayhan Çarkın ile görüşecek.
CHP'den Çarkın'a ziyaret
20 Aralık 2011 / 11:12 Güncelleme: 20 Aralık 2011 / 11:14

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan, ''Terörden kaynaklı yaşam hakkı ihlallerinin tespit edilmesine ilişkin alt komisyon'' üyesi CHP'li Aygün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın ile 26 Aralık Pazartesi günü tutuklu bulunduğu Sincan F Tipi Cezaevinde görüşeceğini söyledi.

Çarkın'ın kamuoyuna yansıyan faili meçhul cinayetlerle ilgili bir çok iddiası olduğunu belirten Aygün, ''Onları anlatmak istiyor mu, istemiyor mu onu öğrenmeye çalışacağım. Meclisteki komisyonların bir anlamda hakikat çalışması yaptığını, 1990'lı yılların önemli olaylarını Meclise taşıdığını söyleyeceğim'' dedi.

Aygün, Çarkın'ın, ''arkadaşlarının öldürüldüğü, kendisinin de öldürülebileceğine ilişkin endişesi'' konusundaki sözlerinin basında yer aldığını hatırlatarak, ''Söyledikleri konusunda ne kadar samimi, gidip bir konuşacağım. Ancak 'bu siyasetin konusu, siyasetçilere güvenmiyorum da' diyebilir. Faili meçhullere ilişkin hakikatlerin ortaya çıkartılmasında, karanlığın aydınlatılması kavgasında Ayhan Çarkın'ın da bir rolü olabileceğine inanıyorum'' diye konuştu.

Aygün, tutuklu gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener ile de kaldıkları Silivri Cezaevinde 6 Ocak Cuma günü görüşecek.

Görüşmeler için Adalet Bakanlığı ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünden gerekli izinlerin alındığı belirtildi.

Terörden kaynaklı yaşam hakkı ihlallerinin tespit edilmesine ilişkin alt komisyon, 1992 yılında ''Yeşil'' kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından sorgulandığı ve JİTEM tarafından öldürüldüğü iddia edilen Ayten Öztürk'ün babası Hıdır Öztürk ile 1994'te Tunceli Gökçek Köyü Mirik mezrasında gerçekleşen askeri operasyon sonrası kaybolduğu ileri sürülen 7 kişinin yakını Süleyman Işık'ı da dinlemişti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler