YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den bedelli değerlendirmesi
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi bedelli aslerlikle ilgili Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı taslağı değerlendirdi. Hamzaçebi, taslağın beklentileri karşılamadaığını söyledi...
CHP'den bedelli değerlendirmesi
23 Kasım 2011 / 15:36 Güncelleme: 23 Kasım 2011 / 15:36

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı bedelli askerlikle ilgili tasarının beklentiyi karşılamadığını söyledi. Tasarıyı içlerine sindiremediklerini belirten Hamzaçebi, "Yoksulu gözetmeyen tasarıyı içimize sindirmemiz mümkün değildir. Alavere dalavere vatandaş Mehmet askere." dedi.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Hamzaçebi, bedelli askerlik tasarısını değerlendirdi.

Başbakan'ın bedelli askerlik tasarısını açıklamada onuru kimseye bırakmadığını ifade eden Hamzaçebi, "Tasarı beklentiyi karşılamamıştır. Çok önemli bölümü kapsam dışında bırakılmıştır. Milletin vicdanına oturmamıştır. Daha önce CHP olarak verdiğimiz teklifi Başbakan 'Ayak üstü proje açıklanır mı, bunun neresi proje' diye eleştirmişti. Başbakan bu projeye 8 ay emek vermiştir. Sosyal adalet eşitlik ilkesine uygun değildir. Parası olmayan, işini kaybeden vatandaşımız var. Vatandaşlar şikayetlerini bildiriyor. Bizim teklifimizde yıllık 12 bin TL altı ve hiç geliri olmayan vatandaşın bu haktan yararlanması öngörülmüştü. Başbakan, dünyayı şekillendireyim derken, memleketin gerçeklerini unutmuş." diye konuştu.

İktidarı, zenginin parası olanın hükümeti olmakla suçlayan Hamzaçebi, "Parası olan var, olmayan var. Parası olan bastıracak askerlikten kurtulacak. Olmayan gidecek askerlik yapacak. Tasarı şunu söylüyor. Parası olana 30 bin TL teskere. Olmayan askere.

Başka bir deyişle ifade edecek olursak: Alavere dalavere vatandaş Mehmet askere. Parası olanın başbakanıyım demiştir. Parası olmayanın başbakanı değilim demek istiyor. Bu hükümet zenginin hükümetidir, parası olmayanın yoksulun dar gelirlinin hükümeti değildir. 19. Yüzyılda kalmış vahşi kapitalizme 21. yüzyılda abdest aldırmak suretiyle onu meşrulaştırmak istiyor. Vahşi kapitalizmin hükümetidir." şeklinde konuştu.

Başbakan'ın böyle bir tasarı hazırlayacak kadroya sahip olmadığını belirten Hamzaçebi, şöyle devam etti: "Hükümette olanlar eşitliğe adalete uygun davranmak zorundadır. Hükümet adalet dağıtmanın yeridir, nema dağıtmanın yeri değildir. Hükümet parası olana göre kanun çıkarmanın yeri değildir. Başbakan böyle bir tasarıyı hazırlayabilecek kadroya sahip değildir. Başbakan'a önerim, kılavuzlarını değiştirsin. Hükümetin aklı kesmiyor. Bize aklı kesen bir hükümet lazım. TBMM görüşmelerini fırsat olarak değerlendiriyorum. Yarın komisyonda görüşlerimizi ortaya koyacağız. Birinci şartımız, geliri 12 bin TL'den az olan vatandaşın bu olanaktan yararlanması. İkinci konusu ise yurt içinde olandan hiç askerlik yapmayacaktan 30 bin TL isteniyor, yurt dışından 10 bin avro isteniyor. Bu dengesizliği başbakan nasıl açıklayacaktır bilmiyorum."

Amaçlarının üzüm yemek olduğunu vurgulayan Hamzaçebi, "Beklenti içinde olan kitlenin umudunu söndürmek gibi bir düşüncemiz olamaz. Bizim amacımız üzüm yemektir, iyileştirmektir. Bu şekilde içimize sinmiyor. Yoksulu gözetmeyen tasarıyı benimsememiz içimize sindirmemiz mümkün değildir. Sağduyunun galip gelmesini bekliyorum. AKP içinde de vicdan sahibi milletvekili olduğunu düşünüyorum. Mazlum dönemdeki vicdanı taşıyan milletvekilleri olduğunu düşünüyorum. Vicdansız tasarıya destek vermesinler, iyileştirelim. Adalete uygun bir şekle dönüştürelim." şeklinde konuştu.

"DERSİM BELGELERİ BEDELLİ AYIBINI ÖRTMEK İÇİN AÇIKLANIYOR"

Başbakan Erdoğan'ın Dersimle arşiv açıklamasına da değinen Hamzaçebi, "Dersim'le ilgili açıklamalarının, tartışmasının ikinci amacı da bedelli askerlikte ayıbını örtmektir. Milletin gözünden kaçırmaktır." dedi.

"MEHMET SAĞLAM'IN BUNDAN SONRA OTURUM YÖNETMEMESİNİ İSTİYORUZ"

TBMM Başkan Vekili Mehmet Sağlam'dan TBMM Genel Kurulu'da sarfettiği sözler nedeniyle gereğini yapmasını isteyen Hamzaçebi, şöyle devam etti: "Sağlam'ın yanıtı bekliyoruz. Cümleyi önemsiyoruz. Ağzından kaçtığını ifade etmiştir, üzüntülerini ifade etmiştir, özrünü ortaya koymuştur. Bu tip cümleler özürle geçiştirilemeyecek kadar önemlidir. Süreci izliyoruz. Ne yapacağını bekliyoruz. Meclis başkanı bununla ilgilenecektir. Değerlendirmelerin sonucu bekliyoruz. Ona göre görüşümüzü kamuoyu ile paylaşacağız.  Bu sözden sonra oturum yönetmesi zorlaşacak. Gereğini yapsın. Talebimiz bundan sonra oturum yönetmemesidir."

"HUKUK DEVLETİNDE BÜTÜN İDDİALAR SORUŞTURULMALIDIR"

28 Şubat süreciyle ile ilgili başlatılan soruşturmaya ilişkin soruyu cevaplandıran Hamzaçebi, hukuk devletinde bütün iddiaların soruşturulması gerektiğini vurguladı.

Hamzaçebi, "Bir öneride bulunuyorum. Lütfen 27 Nisan e muhtırasıyla hemen hesaplaşsın. Savcılar neden hareket geçmiyor anlamıyorum. Hükümetin kılı kıpırdamıyor. Başbakan internet sitesinden kaldırılınca bir kenara attı. Savcılar harekete geçebilirler, hükümet neden tavır koymuyor anlamıyorum." şeklinde konuştu. (Cihan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler