YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Başbakan'a protesto
CHP'den Başbakan'a protesto
04 Mayıs 2010 14:32
Başbakan'ın İnönü'yü Hitler'e benzetmesini CHP'liler yakalarında İsmet İnönü resimleriyle protesto etti.

CHP Ankara İl Teşkilatı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'yü ''Hitler'e benzettiği'' gerekçesiyle protesto gösterisi yaptı.

CHP Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı'nın yanı sıra Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ın da aralarında bulunduğu partililer, Türk Bayrağı ve parti bayrakları ve yakalarında İsmet İnönü'nün fotoğrafıyla Başbakanlığın Güvenpark tarafındaki girişinde toplandı.

Ellerinde Başbakan Erdoğan aleyhinde dövizler taşıyan grup, çeşitli sloganlar attı. Gruba çevredeki bazı vatandaşlar da alkışla destek verdi.

Güvenpark'ın çiçekçilerin olduğu bölümünde, İsmet İnönü'nün portresi önünde açıklama yapan İl Başkanı Yıldızlı, ''isminin kısa söylenilmesinden dahi rahatsızlık duyan Adalet ve Kalkınma Partisinin, 'ümmet-millet' tartışmasında yeni bir kapı daha açtığını'' ileri sürdü.

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay'a doğrudan müdahale etmek için sistemli çabaların devam ettiği, CHP'ye saldırıların dozunun da arttırılarak yöntemlerinin çeşitlendirildiği iddiasında bulunan Yıldızlı, bugüne kadar Türkiye'de 500'e yakın parti kurulduğunu ama yaklaşık bir asırdır sadece CHP'nin varlığını sürdürdüğünü kaydetti. Yıldızlı, bunun sebebinin ise CHP'nin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin değerlerine ödünsüz sahip çıkması ve sahip olmaya devam edeceğini her koşulda açıklaması olduğunu savundu.

CHP'nin ve geçmişteki genel başkanlarının sürekli AK Parti'yle aynı düşüncedeki kişilerin hedeflerinde olmalarının nedeninin de bu olduğu görüşünü dile getiren Yıldızlı, Başbakan Erdoğan'ın İstiklal Savaşı Kahramanı ve Türk demokrasinin mimarı İsmet İnönü'yü Hitler'e benzettiğini söyledi.

Yıldızlı, ''Böylece Atatürk'e bugün için söz söyleyemeyenler, CHP'nin ilk döneminin yanı sıra İnönü'yü de gündemlerine almış oldular'' diye konuştu.
 İsmet İnönü'nün asker, diplomat ve devlet adamı olarak niteliklerini anlatan Yıldızlı, Türkiye'nin İkinci Cumhurbaşkanı'nın çok partili yaşama geçişi sağladığını ve kaybettiği 1950 genel seçimlerinde ''en büyük zaferimdir'' diyerek iktidarı kazanan partiye devrettiğini anlattı.

Yıldızlı, ''Türk halkı bugüne kadar hiçbir şeyi unutmamıştır, kimse de unutturmaya çalışmasın. Biz Cumhuriyet Halk Partisinin ışığını taşıyan ellerin sahipleri olarak, hep olmamız gereken yerde olacağız, durmamız gereken yerde duracağız. Çünkü bizler, aydınlıktan korkmayan bu vatanın sahipleriyiz'' dedi.
 Açıklama sonrasında grup, İsmet İnönü portresiyle Güvenpark'tan, yakında bulunan Milli Müdafaa Caddesi'ndeki il başkanlığına yürüdü ve ardından dağıldı.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler