YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de seçim oyunu!
Kanal A'da yayınlanan ve moderatörlüğünü Alper Tan'ın yaptığı Sivil Düşünce'de bu hafta IŞİD ve CHP Kurultayı konuşuldu.
CHP'de seçim oyunu!
13 Eylül 2014 / 12:45 Güncelleme: 13 Eylül 2014 / 13:02

Kanal A'da yayınlanan ve Alper Tan'ın yönettiği Sivil Düşünce'de konuklar Orhan Miroğlu, Celal Kazdağlı ve Dr. Cemil Ertem Amerika'nın IŞİD planını, Türkiye'nin IŞİD konusundaki tavrı ve CHP olağanüstü kurultayının parti içindeki yankıları tartışıldı.

IŞİD İslam Dünyası'nın merkezindedir

Gazeteci Orhan Miroğlu IŞİD'in bir siyasi plana sahip olduğunu, ne yaptığını bilen ve planlı hareket eden bir örgüt olduğunu söyledi. Miroğlu Batı'nın Arap Halkları üzerinde Arap Milliyetçiliği, Baas yönetimleri başta olmak üzere hemen hemen her yönetim sistemini denediğini, ancak başarılı olamadığını kaydetti. Miroğlu IŞİD konusundaki düşüncelerini şu cümlelerle tamamladı:

"IŞİD siyasi programa sahip olan ve planlı hareket eden bir örgüt olduğu için hem Suriye'de hem Irak'ta hem de dünyanın her yerinde örgüte katılım üstü düzeyde. Bana göre IŞİD, batı oryantalizmine karşı İslam Dünyasının hikayesinin merkezine yerleşti.

Kanal A İstanbul Temsilicisi Gazeteci Celal Kazdağlı ise Amerika'nın IŞİD eylem planının bölge ülkelerinden destek görse de halklardan destek göremeyeceğini iddia etti.  Kazdağlı, "Amerika havadan vuracak, kürtlere de silah yardımı yapacak. Kürtler de karadan harekat yapacak. Ameerika'nın planı bu" diye konuştu.

IŞİD'i İslamla bir olarak gören işin içinden çıkamaz

Eğer plan gerçekten böyle işleyecekse o zaman Suriye'de ne olacak? Esad'mı vuracak IŞİD'i? Gördüğümüz yerde vuracağız diyor IŞİD için, Amerikalı gazetecinin kafasını kesen IŞİD militanı İngiliz, o zaman Londra'yı mı vuracak? Meksika'dan IŞİD militanları ABD'ye girdi, o zaman Meksika'yı mı vuracak? Türkiye IŞİD militanı diye bazı Fransız vatandaşlarını Fransa'ya gönderdi, o zaman Paris'i mi vuracak? Brüksel'de eylem yaptılar, orayı mı bombalayacak?

Dr. Cemil Ertem ise IŞİD'e farklı bir pencereden bakarak IŞİD'in harekat planının ve ilerleme sürecinin tamamen enerji kaynakları üzerinden olduğunu belirtti. Ertem, "IŞİD Suriye'de doğdu ama Irak'ta çok çabuk büyüdü ve Irak'ta çok hızlı hareket etti. IŞİD'in Irak'ta ele geçirdiği ve geçirmeye çalıştığı bölgelere bakarsak hepsinin arasındaki ortak nokta enerji kaynaklarına sahip olmasıdır.

Amerika'da Obama IŞİD'in İslamla alakası olmadığını söyledi. Neo-con'lar ise tam tersi IŞİD'i İslamla birleştirip tüm dünyada İslamafobi rüzgarlarını şiddetlendirmek istiyor. Obama şu anda iktidar olduğu için Obama'nın IŞİD planı biraz daha önde. ABD IŞİD'i İslamla bir olarak görür İslamafobik rüzgara kendini kaptırırsa bu işin içinden çıkamaz" şeklinde konuştu.

Ertem IŞİD'i ortaya çıkaran sebeplerin ise Amerika'daki Neo-Con zihniyeti, Türkiye'deki 12 Eylül zihniyeti gibi çağın gerisinde kalmış zihniyetler ve bunların uygulamaları olduğunu savundu.

Konuklar programın ikinci bölümünde ise Cumhuriyet Halk Partisi'nin olağanüstü kurultayını ve sonuçlarını konuştu.

İnce'nin adaylığı danışıklı dövüş

Orhan Miroğlu Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçime dahi gitmek istemediğini ama mecbur kaldığını ifade etti. Miroğlu, "Kılıçdaroğlu'nun derdi seçim kazanmak değil, mevcut oyları korumaktır. Oy kaybı yaşamazsa bunu başarı olarak kabul ediyor" şeklinde görüşlerini belirtti.

Dr. Cemil Ertem ise çok tartışılacak bir iddia ortaya attı. Ertem, "Bence CHP olağaüstü kurultay ile herkesi kandırdı. Cumhurbaşkanlığı seçimindeki yanlış aday stratejisi ve seçim yenilgisi nedeniyle Deniz Baykal'ın başını çektiği Ulusalcı kanadın parti içinde güçlenmesini ve seslerinin daha fazla çıkmasını engellemek için Muharrem İnce ile danışıklı dövüş yaptı.

İnce'nin kazanamayacağını bildiği için hem kendisine yöneltilen tepkilerden kurultay sayesinde sıyrıldı, hem de ulusalcı kanadın toparlanıp güçlenmesini bir süre daha engellemiş oldu" diyerek kurultay'ı başka bir noktadan değerlendirdi.

Celal Kazdağlı olağanüstü kurultay'ı sert bir dille eleştirdi. Kazdağlı kurultay'da ne ekonominin, ne iç siyasetin, ne dış siyasetin, ne IŞİD'in, ne Suriye'nin, ne Irak'ın ne de paralel yapının konuşulduğunu, tüm kurultay boyu sadece Kılıçdaroğlu'nun boş vaatleri ve rakı muhabbeti konuşulduğunu söyledi.

14:00
 // güngörmüş
o yüzden halk C.H.P söylemlerine itibar etmiyor C.H.P yetkilileride akıntıya karşı kürek çekmektense tutundukları dalın kendilerini daha nekadar taşıyabilir onu dusunuyorlar...
13 Eylül 2014 14:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler