YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP’de müthiş Demirel itirafı...
Süleyman Demirel’in CHP üzerindeki etkisi parti içinde ana gündem maddesi...
CHP’de müthiş Demirel itirafı...
21 Mayıs 2011 / 07:54 Güncelleme: 21 Mayıs 2011 / 07:57

İsminin açıklanmasını istemeyen bir CHP yöneticisi, “Kılıçdaroğlu’nun Isparta dönüşünde Demirel’in uçağına binmesi partide ‘Kolu kaptırdık’ şeklinde yorumlandı” dedi.

9. Cumhurbaşkanı SüleymanDemirel’in CHPGenel BaşkanıKemalKılıçdaroğlu’na telkinde bulunduğu iddiaları sadece kamuoyunda değil, parti içinde de ana gündem. Kulislerde, ilk ciddi temas, iki siyasinin Isparta’dan aynı uçakla dönmesi gösterilirken, adının açıklanmasını istemeyen bir CHP yöneticisi, ‘uçak zirvesinin’ partide ‘Kolu kaptırdık’ şeklinde yorumlandığını dile getirdi.

İLK TEMAS ÜNİVERSİTE AÇILIŞINDA

CHPmilletvekili listelerinin belirlenmesinden sonra sağ kökenli bazı isimlerin listede yer alması ‘Demirel’in telkini’ iddialarına yol açtı.Konu, seçimmeydanlarının önemli polemik konularından birisi haline geldi. Parti kulislerinde,Demirel-Kılıçdaroğlu temasının en dikkat çeken olayı, SüleymanDemirelÜniversitesi (SDÜ) 2010-2011 akademik yılı açılışı sonrası iki siyasinin aynı uçakla dönüşü olarak gösteriliyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir CHP yöneticisi, BUGÜN’e “Kılıçdaroğlu,Demirel’in uçağına bindiğinde partide ‘Kolu kaptırdık’ yorumları yapıldı” şeklinde konuştu.

SüleymanDemirel Üniversitesi’ndeki akademik tören için Isparta’ya gelen Demirel, uçağa binmeden, karayolu ile Ankara’ya dönmekte olanKılıçdaroğlu’nu aramıştı. CHP liderini, uçakla dönmeleri için havaalanına davet etmişti.Kılıçdaroğlu’nun ‘olur’ yanıtı vermesi üzerine, yaklaşık 20 dakika havaalanında bekleyenDemirel, daha sonraKılıçdaroğlu ile birlikte Isparta’dan Ankara’ya hareket etmişti.

ÖNER DE CHP’DEN ADAY

Uçak zirvesinin ilginç bir ayrıntısı da listelere yansıdı. Demirel veKılıçdaroğlu’nu havalimanından uğurlayan isimler arasında, Isparta eskiValisi AliHaydarÖner de yer aldı.Öner, listelerin açıklanması ile CHP Isparta 1. sıra milletvekili adayı oldu.

‘Yürüyen yalan’ davası

Kılıçdaroğlu, CHP’ye ‘çete’, kendisine ‘yürüyen yalan’ diyen Başbakan Tayyip Erdoğan’a dava açacağını söyledi. CHP lideri, “Gelsin mahkemede ispat etsin” dedi. Kılıçdaroğlu, Kürşat Tüzmen’in ‘Erkeksen karşıma çık’ restine de “Cesaretleri, onurları varsa Başbakan’ın yakasına yapışırlar” karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu, Edremit’teki mitinginde ise Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan ve İsmet İnönü’ye saygı duyduğunu dile getirdi. Bu arada Edremit MHP’li Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Terzioğlu, seçim otobüsünün üzerine çıkarak Kılıçdaroğlu’na çiçek verdi.

HABERAL BİR TELEFONLA ADAY GÖSTERİLDİ

Demirel tartışması, 18 Mart’taki milletvekili adaylarını belirleme yöntemini kararlaştırmak için toplanan Parti Meclisi (PM) toplantısı ile başladı. PM sürerken, Mehmet Haberal’ın üye yapıldığı iddiası kulislere yayıldı. Haberal’ın PM’den önce toplanan MYK’da parti üyesi yapıldığı ileri sürüldü. Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Haberal’ın üyeliğinin MYK’da gündeme gelmediğini söyledi. Ancak Haberal’ın, üyelik başvurusunu avukatı aracılığıyla doğrudan Kılıçdaroğlu’na yazılı olarak gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Demirel, Kılıçdaroğlu’nu telefonla arayarak, Haberal’ınmilletvekili adayı gösterilmesini talep etti. Bu rica ile başlayan tartışma listelerde 28 Şubat sürecinin DYP’li Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan’ın ‘son dakika’ Bursa ikinci sıra adaylığı ile alevlendi. Diğer isimler, eski DYP’li Aytun Çıray (İzmir 2. bölge 5. sıra), eski DYP’li Mahmut Öztürk (Aksaray 1. sıra), eski DYP’li Mustafa Eren (Karabük 1. sıra), eski DYP’li bakan Salih Sümer (Diyarbakır 1. sıra) oldu. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler