YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de muhalifler kazan kaldıracak
CHP’deki çatı krizinde yeni eşik… Partisine danışmadan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu cumhurbaşkanı adayı gösteren Kemal Kılıçdaroğlu’na kazan kaldıran muhalifler sert bir bildiri hazırladı.
CHP'de muhalifler kazan kaldıracak
19 Haziran 2014 / 20:07 Güncelleme: 19 Haziran 2014 / 20:10

Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu MHP’yle birlikte cumhurbaşkan adayı olarak gösteren CHP’de sular durulmuyor. Ulusalcı ve Alevi kimlikleriyle öne çıkan 11 milletvekili, parti kurullarına danışmadan Köşk için aday gösteren, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu yetki gaspıyla suçladı. Aralarında Birgül Ayman Güler, Dilek Akagün Yılmaz, Ali Rıza Öztürk ve Süheyl Batum'un da bulunduğu vekiller dün kahvaltıda bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı.

Sert olursa imza azalır

Dilek Akagün Yılmaz ile Birgül Ayman Güler, bildirinin sert bir tonla yazılarak, Kemal Kılıçdaroğlu'nun gösterdiği cumhurbaşkanı adayıyla, partiye siyasal İslam’ı dayattığı ifadesinin net şekilde yer alması gerektiğini savundu. Ancak, diğer vekiller bildirinin tonunun sert olması durumunda imzacı sayısının düşük olacağı, bunun da girişimi baltalayacağı noktasında uyarılarını dile getirdi. Bunun üzerine eski genel başkan Deniz Baykal’ın ekibine de danışılarak, daha kapsayıcı bir dil kullanılması konusunda görüşme trafiği gün boyu sürdürüldü. Bildirinin yayınlanmasının gecikmesinde de bu görüş ayrılığının yattığı öğrenildi. Baykal ise kahvaltıya katılmayarak, toplantıdan çıkacak sonucu uzaktan takip etti.

Haluk Koç'tan disiplin tehdidi

CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç bildiri hazırlığının sürdüğü saatlerde bir basın toplantısı düzenleyerek, muhalif milletvekillerine aba altından sopa gösterdi: CHP’nin ilkeleri, programı, tüzüğü ortada. Meclis’te de cumhurbaşkanı seçilmiyor, ilk defa uygulama ile iki turlu, halkın katılımıyla bir cumhurbaşkanı seçiliyor. Arkadaşlarımızın değerlendirmeler yapması, görüşlerini kendi aralarında paylaşması gayet doğaldır. Ama sonuçta CHP’nin kurumsal ilkeleri vardır, yetkilendirilmiş kurulları vardır. Bunların başında da Sayın Genel Başkanımız gelir. Eleştiriye hepimizin saygısı var ama partinin disiplin kurallarının olduğu da bilinmelidir.
 
Kahvaltı komitesi

‘Kendi adayını parti tabanına dayatmaya’ çalışmakla suçladıkları Kılıçdaroğlu hakkında sert bir bildiri hazırlayan CHP’liler, izlenecek yol haritasını kahvaltıda tartıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler