25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri17 °C
 • Kocaeli15 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel23 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'de İzmir şoku!
İzmir Emniyeti, Konak’daki Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar ve Bayraklı Belediyeleri ile Aydın’ın Kuşadası Belediyesi’ne baskın yaptı. Bakan Ertuğrul Günay’ın da ‘Rahatsız oldum’ diye tepki gösterdiği baskında 44 kişi gözaltına alındı
CHP'de İzmir şoku!
03 Mayıs 2011 / 08:20 Güncelleme: 03 Mayıs 2011 / 08:22

Sayıştay raporları sonucu İzmir Belediyesi’ne gerçekleştirilen operasyonda, son yılların en büyük yolsuzluğuyla karşılaşıldı. Tespit edilen 10 kalem yolsuzlukta kamuya verilen zarar 100 trilyonu aşıyor.

Star gazetesinde yer alan habere göre, Son yılların en büyük yolsuzluk operasyonu İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gerçekleştirildi. Dün sabah yapılan operasyonda, çok sayıda belediye çalışanı ve ihalelere katılan firma sahipleri olmak üzere toplam 44 kişi göz altına alındı. 2 kişinin firari olduğu öğrenilirken,yolsuzlukla suçlanan eski Genel Sekreter Sait Ersu Hızır, sabaha karşı 04’te Fas’a gitmek üzereyken yakalandı.

205 kişi hakkında 251 suç

Belediyenin son 5 yılını mercek altına alan Sayıştay Raporu; 205 şüphelinin 16 kez örgütsel suç, 85 kez ihaleye fesat karıştırma, 18 kez edimin ifasına fesat karıştırma, 17 kez nitelikli dolandırıcılık, 8 kez irtikâp, 38 kez görevi kötüye kullanma, 3 kez tehdit, 3 kez bilirkişilik görevini suiistimal, 63 kez de diğer suçlar kapsamına giren toplam 251 suç işledikleri öğrenildi. İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere Genel Sekreter Sait Ersu Hızır, Genel Sekreter Vekili Pervin Şenel Genç, 3 Genel Sekreter Yardımcısı, 5 Daire Başkanı, 15 Belediye Şirketi Müdürü ve Yardımcısı, 10 Şube Müdürü olmak üzere 205 kişinin suç işlediği tespit edildi. Sayıştay raporuna göre İzmir Büyükşehir belediyesinde 40.026.792 TL’lik kamu zararı oluştu. 1 yılı aşkın süre devam eden gizli soruşturmada Mili Şube Polisleri,  400’den fazla eylemde usulsüzlük ve yolsuzluk tespit etti. Toplam Kamu Zararı’nın 100 milyon TL’yi aştığı belirlendi.  Yapılan incelemede CHP seçim bürolarına yerel seçimler öncesi dağıtılan kumanyaların 23 Nisan’da çocuklara dağıtılmış gibi gösterilmesi bile var.

Yolsuzluğun kılıfı 23 Nisan çocukları

Kumanyalarda çocukları kullandılar

2009 yılı Genel Seçimlerinde, eçim bürolarında yenilen kumanyalar, 23 Nisan’da çocuklara dağıtılmış gibi gösterilmek istendi. Ancak Belediye çalışanı Cevahir Cem Kiraz bu duruma karşı çıktı. Kiraz işten atıldı.

Çiçekleri yolsuzluğa bulaştırdılar

İzmir Fuarcılık A.Ş.’nin davetler ve özel günler için çiçek alımı ihalesi Ali Osman Öğmen’in yetkilisi olduğu Çağlar Çiçekçilik firmasına verildi ama alınmayan çiçekler, belediyeye fatura edildi.

Selzedeler yolsuzluğa alet edildi

Belediyenin Şirketler Koordinatörü Hilmi Özen, Grand Plaza Müdürü Reha Pekerten ve Yardımcısı Haydar Ballı, 50 ton mandalinayı almış gibi göstererek belediyenin kasasından yüklü miktarda para çıkardı.Alınmayan mandalinalar sel felaketinde dağıtılmış gibi gösterildi.

Sanal ihalelerle vurgun yapıldı

Belediyenin tanıtım, afiş, bilboard ve poster işlemleri ihale yapılmaksızın Tevfik Arslan’ın yetkilisi olduğu Arslan Ajans firmasına verildi. İzbeton Genel Müdürü Ali İçhedef İle İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Fazıl Ölçer’ in İzbeton da kullanılmayan malzemeleri kullanılmış gibi gösterdiği belirlendi.

Candaş yazarlara imza kıyağı

Lion Star’ın İzmir Sanat’ta yapmış olduğu Kokteyl masrafları İzmir Büyükşehir Belediyesine fatura edilirken; bazı yazarların imza gününde yapılan ikramlar Belediye’nin Şirketi Grant Plaza’ya fatura edildi.

32 bin liralık şal  gösterdiler

Şubat 2010’da İzmir Büyükşehir Belediyesinde Genel Sekreter Vekili Pervin Şenel Genç ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri İzmir Bölge Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Güleş arasındaki açık kapatma konuşması dinlemeye takıldı. Pervin Genç hesaplamada 32 bin lira oynama olduğunu bunun mallarda 2000 taneye denk geldiğini belirtiyor ve açığı kapatmak için faturalandırma yapılarak bunları şal ve fular alınmış  gibi göstermek gerektiğini belirtiyor.İncelemede 32 bin liralık açığın eski tarihli faturalarla kapatıldığı belirtildi. 

Otopark ihalesi telefon kaydında

1 Şubat 2011’de İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Pervin Şenel Genç ile  İzelman Genel Müdür Hüseyin Kırmızı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Emlak Yönetimi Daire Başkanı Serdal Selçuk Savcı arasındaki Çankaya katlı otoparkının ihalesinin iptal edilmesi dinlemeye takıldı. Ardından Aziz Kocaoğlu ile Pervin Genç arasında geçen görüşmede ihalenin iptal edilmesi gerektiğine dair karar çıkıyor. Sonuçta 2 Milyon TL’lik iş ihalesiz 1 Milyon TL’ye veriliyor.

31 ihaleden 27’si aynı kişiye verildi

Yapılan incelemede Hakan Say’ın sahibi olduğu Smyrna firmasının 2006 yılından 2010 yılının 3. ayına kadar, İzmir Belediyesinin düzenlediği toplam 31 ihaleden 24 ihaleyi aldı. Perde arkasından Say’a ait olan Maestro ve Esmira firmalarının da 3 ihale aldığı, böylece Belediyenin 31 ihalesinden 27’sinin aynı isme verildiği ortaya çıktı. Hakan Say’a bağlı firmaların girdikleri ihalelerde belediyenin gizli olması gereken yaklaşık maliyetini yüzde 98 ile yüzde 99.9’a yakın teklif vererek aldıkları belirlendi. İhaleleri Yüzde 99 tutturan Say’ın Smyrna ve Maestro firmalarından CHP’ye 300 bin TL para aktarıldığı belirlendi. (Star)

‘Kapıyı sütçü değil yine polis çaldı’

Polisin İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki araması sürerken, 3 bine yakın CHP’li belediye binası önünde proteste gösterisi yaptı. CHP’liler ’Burası İzmir Kayseri değil’ sloganı attı. İzmir Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu, şöyle dedi: “Bugün yine sabahın erken saatlerinde kapıyı sütçü değil, polis çaldı. Bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi’nde yasal olmayan hiçbir işlem yapılmadı, ihale takipleri yapılmadı. Bu Büyükşehir Belediyesi seçimi değildir. Büyükşehir Belediyesi seçimi iki yıl önce yapılmıştır. İzmirlilerin desteğiyle kimin ne oy aldığı görülmüştür.

Yerel seçim 3 yıl sonradır. Büyükşehir Belediyesi hakkında ne projesi varsa ortaya çıkacaktır. İzmir’deki seçimi Büyükşehir Belediyesi üzerinde yapmaya çalışmak boş bir hayal, hedef saptırmak ve havanda su döğmektir. Sakin olalım, Herkes işine dönsün, çoluk çocuğun baksın. Bundan sonrası görevliler tarafından yürütülecektir. Sükunetle çözeriz.” Kocaoğlu, soru üzerine operasyonu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüşmediğini söyledi.

CHP’lilerden sert tepkiler

'Gözdağı vermek için yapıldı'

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu: İzmir’de yapılan bu operasyonlar, CHP’li belediyelere gözdağı vermek ve kamuoyu önünde olumsuz bir imaj yaratmak içindir.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Alattin Yüksel: Büyükşehir Beledeyesi taşeronu bitirmiş tek belediyedir. Şimdi anladığımız kadarıyla yapılan araştırma da bu doğrultudadır. ‘Sen nasıl işçi haklarını korumaya yeltenirsin.’ İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden biri taşeron ihalesini almış. Tahmin ediyoruz ki daha çok araştırma bu yöndedir.

CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan: Seçime 40 gün kala böyle bir operasyon neden yapılır? İçişleri Bakanlığı kime bağlıdır? Bu işler olur mu nereye kadar, çıkıyor hangi noktadan bu talimatlar veriliyor ona bakmak lazım. Bu bir baskıdır. Medyaya, yargıya kurulan baskı neyse CHP’ye kurulan baskı da aynı şeydir. Bu İzmirliler’in çok sert tepkisiyle karşılaşacaktır buna emin olun. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler