YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"CHP,Cumhuriyetin mirasyedisidir"
"CHP,Cumhuriyetin mirasyedisidir"
05 Mayıs 2010 15:50
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik Kanal A'da Görüş Fakı'nda çarpıcı açıklamalarda bulundu.AK Parti ve CHP arasında başlayan İnönü tartışmaları da haftaya damgasını vurdu.Çelik"Atatürkçülük İnönü tarafından formatlanmıştır"dedi.

Gazeteci Ömer Şahin’in Kanal A’daki “Görüş Farkı” programına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’ten çarpıcı açıklamalar geldi.

Anayasa paketine karşı çıkan muhalefeti topa tutan Çelik, “MHP, BDP ve CHP tek bir parti haline gelmiştir. Hatta şunu iddia ediyorum CHP milletvekillerini MHP sıralarına oturtun; MHP sıralarındakileri BDP sıralarına oturtun; BDP sıralarındakileri MHP sıralarına oturtun hiçbir siyasi ve hiçbirinin parti politikaları değişmez” dedi.

MHP Ulusalcı, CHP Parti değil, devlet organı

Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden olan Ömer Çelik, 12 Eylül ürünü olan Anayasa’nın faşist rejimin son kalıntısı olduğunu savundu. CHP,MHP,BDP ile ilgili muhalefet partileriyle ilgili ilginç değerlendirmelerde bulunan Çelik, “MHP tabanı milliyetçi ama politikaları ulusalcı.MHP, tabanı üzerinden silindir  gibi geçmiş, o tabanı ezmiş bitirmiş 12 Eylül Anayasası’na karşı oy vermelidir” dedi. Çelik’in CHP ile ilgili değerlendirmeleri de şöyle oldu:” CHP, parti olmaktan çıkmıştır. Bir tür gayrı resmi bürokratik vesayeti sürdürmeye çalışan, kendi kendine atfettiği bir devlet organı haline gelmiştir. Bir statüko kurumu haline gelmiştir. En büyük faaliyeti Anayasa Mahkemesi'ne gayrı resmi danışmanlık yapmak gibi bir şey.” 

Atatürkçülük, Atatürk’ün değil İnönü’nün eseri

 

Başbakan Erdoğan’ın İsmet İnönü ile ilgili başlattığı tartışmalara Ömer Çelik’de katıldı. İnönü’nün ülkeye yaptığı hizmetleri inkar etmediklerini söyleyen Çelik, CHP’nin birtakım dokunulmaz kişilerin arkasına sığınarak AK Parti’ye salvo yapmaya çalıştığını kaydetti. Atilla İlhan’ı referans gösteren Ömer Çelik, Atatürkçülüğün de İsmet İnönü projesi olduğuna işaret etti. Ülkücü aydınlar Mustafa Çalık ve Prof.Dr.Vedat Bilgin’in “Atatürk ilke ve inkılapları diye bir şey yoktur” şeklindeki sözlerine destek veren Çelik, “Atatürk'ün sağlığında yapılan 1924 Anayasa'sında Atatürkçülük, Atatürk ilkeleri ile ilgili bir takım kavramlara vurgu var mı? Yok. Orada temel prensipler var. Atatürk ilke ve inkılapları  İsmet İnönü döneminde formüle edilip de siyasi hayata yerleştirilmiş  şeylerdir. Atatürk'ün benim böyle ilke ve inkılaplarım var diye yukarıdan aşağıya saydığı şeyler değildir ki. Atatürkçülük dediğimiz şey Atatürk'ün ürettiği ideoloji ve kavram değildir. Ondan sonra İnönü döneminde formatlanıp bu böyledir dediği şeydir”

CHP, Atatürk’ün ve Cumhuriyetin mirasçısı değil, mirasyedisidir

CHP’ye yönelik eleştirilerini sürdüren Ömer Çelik, Cumhuriyet’in bu partinin tekelinde olmadığını da söyledi. CHP’yi Cumhuriyetin mirasyedisi olarak tanımlayan Çelik, şöyle devam etti:” Bir siyaset bilimcisi olarak söylüyorum CHP'nin biz Atatürk'ün CHP'sinin mirasçısıyız demesi yanlıştır. Çünkü Atatürk bir padişahlık sistemi kurmayarak, bu ülkeyi parlamenter demokrasi ile yöneterek esasında Atatürk'ün mirası parlamenter demokrasinin bütün partilerine emanet edilmiştir. CHP'nin öyle bir miras bana kaldı iddiası olamaz. Önemli olan burada hangi siyasi parti olduğu değil Atatürk'ün hangi siyasi sistemi tercih ettiğidir. Atatürk'ün tercih ettiği sistem Parlamenter demokrasidir. Öyleyse Atatürk mirası bugün parlamenter demokrasinin bütün partilerinde vardır. Bugün o açıdan bakarsak Cumhuriyetin mantıki sonucu olan bu reformlara karşı çıkmakla CHP miras sahibi değil daha çok mirasyedi durumdadır.

Kanal A/özel

İKİ ÖMER İYİ GİTMİŞ
 // Zafer Merdan
Ömer Çelik, Ömer Şahin'le iyi gitmiş....
05 Mayıs 2010 17:55
SİZDE NEREDEN ÇIKTINIZ ?
 // ZEKERİYA
Sn.Baykal nereden düştün bu Hitler benzetmesi tuzağına az kalsın parti çakma çıkacak adamlar aslınızı ceddinizi ortaya bir güzel seriverdiler meğer mirasyedi partisiymişsiniz.Hani Atatürkün partisiyim diye şimdiye kadar geçindiniz eyvah oda elden gidiyor ne olacak şimdi seçimlerede az kaldı belki o güne kadar babada ölebilir o zaman sizi kim savunacak kim kurtaracak ?...
05 Mayıs 2010 16:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler