YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP yemin kampanyası yapacak
CHP, Mehmet Haberal için 'kampanya niteliğinde' çalışma yürütme kararı aldı.
CHP yemin kampanyası yapacak
02 Temmuz 2011 / 08:04 Güncelleme: 02 Temmuz 2011 / 08:06

Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan CHP milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın tahliye edilmemesini protesto amacıyla milletvekili yemini etmeyen CHP, kararın gerekçelerini kamuoyuna anlatabilmek için 'kampanya niteliğinde' çalışma yürütme kararı aldı. CHP gezilere, çalışma belirsizliği süren Meclis'in tatil edilmesinin ardından başlayacak. Taslak çalışmaları süren programın 1 Eylül itibariyle başlaması öngörülüyor.

5 VEKİL KONUŞMAYA YETKİLİ

Bu konu ile ilgili milletvekillerine ve yöneticilere konuşma yasağı da konuldu. Açıklama yetkisi için sadece 5 isme yetki verildi. Bu isimler şunlar: İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ankara Milletvekili Sencer Ayata, Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, Denizli Milletvekili, İlhan Cihaner.

Bu arada eski Genel Başkan Deniz Baykal, yemin etmeme kararını yerinde buldu. Çalışmalarını yoğunlukla Meclis'teki odasında sürdüren Baykal, milletvekillerinin süreçle ilgili 'yoğun' soruları nedeniyle partisinin 'gayri resmi akil adamı' konumuna geldi. Baykal, yasa teklifi ile çözüm arayışına sıcak bakmazken, AK Parti kanadının, yasal düzenleme girişimini, parlamento çalışmalarına angaje olmak isteğinin işareti olarak yorumlayabileceğine dikkat çekiyor.

Dış destek arıyor

CHP lideri Kılıçdaroğlu, yurt dışında da tepkilere yol açan yemin boykotu için imaj çalışması başlattı. Kılıçdaroğlu, BM, AB, AGİT, OECD, Avrupa Konseyi, İslam Konseyi, AP, Uluslararası Af Örgütü, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü başkan ve yöneticileriyle, Türkiye'deki büyükelçiler ve yabancı gazetecilere ''Neden Yemin Etmedik'' başlıklı mektup gönderdi.

Mektup özetle şöyle:

''CHP milletvekilleri 28 Haziran 2011'deki TBMM'nin açılış  oturumunda yemin etmemişlerdir. Milletvekillerimiz uzun süredir tutuklu bulunan ve mahkemenin serbest bırakmaması nedeniyle TBMM'deki açılış oturumuna katılamayan iki milletvekillerimizle dayanışmak için bu kararı almışlardır. Bu iki milletvekilimiz şu an iki yıldan uzun bir süredir tutuklu bulunmaktalar ve halen herhangi bir suçtan mahkum olmuş değildirler. CHP, demokrasiyi ve halkın hür iradesini korumaya devam edecek, soruna süratli bir şekilde demokrasiye ve hukuka uygun bir çözüm bulmak için gerekli tüm gayreti gösterecektir." (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler