YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP ve MHP'ye alevi eleştirisi
Cem Vakfı Genel Başkan İzzettin Doğan CHP ve MHP'nin "Alevilere yönelik somut bir proje geliştirmediğini" ifade etti...
CHP ve MHP'ye alevi eleştirisi
18 Nisan 2011 / 07:59 Güncelleme: 18 Nisan 2011 / 08:04

Cem Vakfı İzmir Şubesi'nin İzmir'de düzenlediği 'Gelin Canlar Cem Olalım' isimli programda konuşan Cem Vakfı Genel Başkan İzzettin Doğan, "Ana muhalefet partileri CHP ve MHP'de de Aleviliğin derdine deva bir projesi yok." dedi.
Doğan, ayrıca, Aleviliğin İslam dışı olduğu şeklindeki dedikodulara kanmamak gerektiğini ifade ederek, "Bu, iblisce bir düşüncedir." şeklinde konuştu.

İzmir Uluslararası Fuar Alanı'ndaki Celal Atik Kapalı Spor Salonu'nda Cem Vakfı Genel Başkan Prof. Dr. İzzettin Doğan'ın katılımıyla yapılan cem ayini programı, açılış konuşmalarıyla başladı. Doğan, İslam'ı evrensel boyutuyla yorumlayan, din, dil, ırk ve renk ayrımı yapmayan, bütün insanların kardeş oldukları ilkesini benimseyen tasavvuf felsefesiyle hayat bulan bir anlayışla, Cem'in ilkinin 2006 yılında yapıldığı belirtti.

İkincisinin yine binlerce kişinin katılımıyla İzmir'de yapıldığına dikkat çeken Doğan, Milli Eğitim'de din derslerinde Alevilik konusuna da değinerek, müzik derslerinde 5 telli sazla da eğitim verilmesini istedi. Doğan, tekke ve zaviyeler kunusundaki Alevi dedeleri ve Caferi babaların hukuki konumlarını da gündeme getirerek, 'dede' ve 'baba' gibi isim kullanımına izin verilmediği için zorlandıklarını, inanç önderi denmesinin yeterli olduğunu söyledi. Doğan, şöyle dedi:

"Siyasi partileri, size yaptıklarından dolayı sigaya çekemezseniz. Size yaptıklarına devam edecekler. Aleviliği anlatmak gerekiyor, yeterli izinlerin yok ama bu bilince varılması gerekir. Türkiye'de sadece Adalet ve Kalkınma Partisi yok, iktidar partisinin karşında ana muhalefet partisi ve ardından gelen MHP ne yapıyor. Peki bu partiler Alevi yurttaşların haklarını biz iktidara geldiğimiz de şunu şunu yapacağız, haklarınızı koruyacağız, şu mevzuatta şu değişikliği yapacağız diye bir programlı projeleri var mı? Ben size söyleyeyim; sizin adınıza onlara baskı kurmaya çalışan birisi olarak söyleyeyim; onların da derde deva olacak çözüm önerileri ortaya konmadı ne yazık ki söylemek zorundayım."

Doğan, bunu CHP ve MHP genel başkanlarına söylediğinin altını çizerek, oy verirken bunu partilerden istemeleri gerektiğini de belirtti.

Yerel yönetimlerden cemevi yapılmasına isteyen Doğan, ayrıca, barış içinde yaşamak için çok büyük gayret sarf edildiğini, Türkiye'de 2 bine yakın cemevi olduğunu, bunların artırılmasını isteyerek bunun bir lütuf olmadığını, bir görev olduğunu hatırlattı. Doğan, "Alevilik İslam dışıdır gibi dedikodulara kanmayın. Bu, iblisce bir düşüncedir." şeklinde konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı cem ayini, açılış konuşmaları ardından dua ve dede Ali Yücel'in yönettiği cem ayininin yapılmasıyla son buldu. (CİHAN)
 

İttifak
 // Muhammed
Söyleyecek tek bir sözüm var. Şimdiye kadar İslamiyet aleyhinde, davranışların ve fikirlerin olduğu bir asır görülmemiştir. Öyleyse bizler, birbirimizin(Farklı mezhepler) ihtilaf noktalarımızı bir kenara bırakıp, aynı gayeye yürüyen(Allah'ın(c.c.) birliği ve Peygamberimizi(a.s.m)kabul etmek noktasında) fabrikanın çarkları hükmünde görüp, birbirimize kuvvet vererek, Dinsizlik ve anarşistlik cereyanına karşı beraber hareket etmeliyiz. Bu zamanda ihtilafları b...
18 Nisan 2011 13:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler