YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"CHP ve MHP temeli olmayan bir çatı kurdu"
Avusturya ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı Başbakan Erdoğan muhalefetin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ille ilgili "CHP ve MHP temeli olmayan bir çatı kurdu." dedi.
"CHP ve MHP temeli olmayan bir çatı kurdu"
19 Haziran 2014 / 10:43 Güncelleme: 19 Haziran 2014 / 11:06

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: (CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nu önermesiyle ilgili) "Bu konuda benim söyleyecek hiçbir şeyim yok. 10 Ağustos'ta milletimiz nihai kararını verecektir. Dolayısıyla ben öyledir, böyledir, bunları söylememe gerek yok. Onları zaten Kılıçdaroğlu söylüyor, Sayın Bahçeli de söylüyor. Onların kendilerine göre temeli olmayan çatı kurmuşlar. Bu çatıları hayırlı olsun."

"Temenni ederiz ki adalet yerini bulsun"

Başbakan Erdoğan Anayasa Mahkemesinin Balyoz Davası kararı ile ilgili "Tekrar yargılanmaları söz konusu. Temenni ederiz ki burada da adelet yerini bulmuş olur" dedi.

12 Eylül davası yorumu

Başbakan Erdoğan, 12 Eylül davasıyla ilgili, "Konuyla igli olarak aslında nihai nokta konulmuş değil. Yargı süreci bununla ilgili de bitmiş değil. İlk derece mahkemenin vermiş olduğu bir karardır. Burada bu işin temyizi söz konusu. Tüm bunların dışında yine avukatlarını yapacağı farklı itirazlar söz konusudur. Bunları görmeden, bu kararları şu anda bilmeden bir açıklama yapmanın çok aceleci bir tavır olacağını düşünüyorum. O kararlar da verildikten sonra bir kanaat belirtmenin çok daha isabetli olacağı düşüncesindeyim" dedi.

"Irak'taki olay mezhep savaşına dönmüştür"

Başbakan Erdoğan, Irak'taki gelişmelerle ilgili, "Amerika yaptığı açıklamalarıyla bu tür saldırıya sıcak bakmıyor. Çünkü burada IŞİD unsurlarının halkla iç içe olmuş olması sivil vatandaşların böyle bir harekatta ciddi manada ölümüne yol açabilir. Şimdi böyle hassas yanı var. Tabii burada özellikle Irak Ordusu'nun mevzilerini terk etmek suretiyle kaçması, oraları tamamıyla onlara bırakması çok manidardır. Olay artık IŞİD unsurlarıyla Irak arasında bir mücadele veya iç savaş olmaktan çıkmış adeta mezheplerarası iç savaşa dönüşmüştür. Biliyorsunuz Sünni ve Şia savaşı konumundadır. Biz bunu asla ve kata tasvip etmiyoruz. Bizim değer yargılarımızda mezhebi taassubun olması mümkün değildir" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

-(Cumhurbaşkanlığı seçimi) Rüzgar karşısında savrulan yaprak gibi olmadık. İstişarelerimizi yapıyoruz.

-(Cumhurbaşkanlığı seçimi) Ay sonu itibariyle bizler de nihai kararımızı milletimizle paylaşırız.

-(Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı) En doğru kararı 10 Ağustos'ta milletimiz verecektir.

-CHP ve MHP temeli olmayan bir çatı kurdu. AK Parti siyaseti dünyada çok farklı bir konuma taşımış bir partidir.

-(AYM'nin Balyoz kararı) Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel başvuru hakkını getiren AK Parti olmuştur.

-(Musul'da 15 işçinin kaçırıldığı iddiası) İddia doğru değil. Bu işi yakın markajda takip ediyoruz.

-(Irak'a ABD'nin havadan müdahalesi) ABD bu işe sıcak bakmıyor. Sivil vatandaşların ölümüne yol açabilir.

-Olay IŞİD unsurları ile Irak ordusu arasında mücadeleden mezhep savaşına dönüşmüştür, biz bunu tasvip etmiyoruz.

akilli is
 // ali sani
Bu aday mhpnin adayi bence kisilik olarak iyi aday her kesimden oy alabilecek bir aday tek sikiinti tanitimi nasil yapilacak...
19 Haziran 2014 Perşembe 12:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler