YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP Sözcüsü Koç: G20, yalnızlığın teyit edildiği bir toplantı oldu
CHP Sözcüsü Koç: G20, yalnızlığın teyit edildiği bir toplantı oldu
17 Kasım 2015 16:16
CHP Sözcüsü Koç "G20 Zirvesi, Türkiye'nin bilhassa Suriye bağlamındaki şimdiye kadar olan tutumunun kendisine getirdiği yalnızlığın teyit edildiği toplantı olmuştur" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "G20 Zirvesi, Türkiye'nin uluslararası platformlarda, bilhassa Suriye bağlamındaki şimdiye kadar olan tutumunun kendisine getirdiği yalnızlığın, teyit edildiği bir toplantı olmuştur" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, parti genel merkezinde toplandı.

Haluk Koç, toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunarak, sorularını yanıtladı.

Antalya'da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi'ne vurgu yapan Haluk Koç, Fransa'daki saldırılar nedeniyle uluslararası kanalların zirveye fazla yer ayıramadıklarını öne sürdü. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Barack Obama'nın düzenledikleri basın toplantılarında söyledikleri sözlerin son derece anlamlı olduğunu kaydeden Haluk Koç, şunları söyledi:

"Ev sahipliğinin verdiği coşkuyla bunları satır aralarında kaçırıyor olabiliriz ama Obama'nın basın toplantısında, bilhassa G20'deki Müslüman ülke liderlerine dönük ifade ettiği, 'radikal terör örgütlerine gençlerin yönelmesi konusunda kendilerine düşen sorumluluğu yerine getirip getirmediklerini' sorması çok önemli. Herhalde G20 içinde Türkiye ve Suudi Arabistan dışında Müslüman ülke yok. Müslüman ülke liderlerinin Obama'nın bu sözünün üzerinde özenle durmaları gerekiyor."

Putin'in sözlerinin açık bir suçlama olduğunu öne süren Koç, Putin'in uzun konvoylara ulaşan DAEŞ'in petrol ticaretine ait görüntüleri liderlerle paylaştığını aktardı.  

Koç, "Ekran önünde samimi pozlar vermek ayrı fakat politik gerçeklik içerisinde orada bu iki liderin Türkiye'yi de hedef alan sözlerinin iyi okunması, değerlendirilmesi gereğini düşünüyoruz" ifadesini kullandı. 

Zirvede, mülteciler konusunda Türkiye'nin takdir edilmesine karşın elini rahatlatacak bir karar çıkmadığını da vurgulayan Koç, "G20 Zirvesi, Türkiye'nin uluslararası platformlarda, bilhassa Suriye bağlamındaki şimdiye kadar olan tutumunun kendisine getirdiği yalnızlığın, teyit edildiği bir toplantı olmuştur" şeklinde konuştu.

CHP'nin olağan kurultay sürecinin devam ettiğini anımsatan Koç, şu ana kadar 12 ilde ve birçok ilçede kongrelerin yapıldığını, birkaç itiraz dışında ise mahalle temsilciliği seçimlerinin de tamamlandığını belirtti.

Kongre takvimin belirlendiğini aktaran Koç, "CHP, aralık ayının sonuna kadar bütün illerde kongreler tamamlanmış olacak ve ocak ayının ilk 15 günü içinde de olağan kurultayını gerçekleştirerek yeni bir kadroyla, yeni bir yönetim anlayışıyla, yeni bir iş bölümü ile yoluna devam edecek" diye konuştu.

gyjjgddy
 // yavvvvv
yav bi ... git yaaaa. bi gidin ya. birakin su ulkeyi ya. yeter ya. offff ya.........
17 Kasım 2015 17:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler