YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP PKK ile pazarlık mı yapıyor?
CHP PKK ile pazarlık mı yapıyor?
28 Ağustos 2010 07:48
Kılıçdaroğlu’nun “referanduma hayır oyu verin genel af çıkartalım’ açılımı ‘hayır’ cephesindeki çatlağı büyüttü. MHP eleştiri dozunu artırırken CHP’de sus genelgesi yayınlandı

Anayasa değişikliğine hayır kampanyası için meydanlara inen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Tunceli’de dile getirdiği “Hayır’ deyin, herkese özgürce genel affın yolu açılsın” sözleri anayasa referandumunun reddedilmesi karşılığında PKK’ya af pazarlığı şekilinde yorumlanırken CHP’de “sessizlik genelgesi” yayınlandı.

‘HERKES HADDİNİ BİLMELİDİR’ ÇIKIŞI

Kılıçdaroğlu’nun referandum kampanyası kapsamında verdiği genel af vaadi, hem hayır cephesinde çatlağa neden oldu hem de parti içinde sıkıntı yarattı. MHP lideri Devlet Bahçeli sert tepki göstererek “Böyle bir ortamda genel aftan bahsetmek bir gaflettir. Barajın aşağı çekilmesi ikinci bir gaflettir. Sözlerim birilerinedir. Herkes haddini bilmelidir” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise, milletin Kılıçdaroğlu’na bunların kimin söylettiğini merak ettiğini söyledi. Oktay Vural, ana muhalefet partisinin, genel af söylemiyle Anayasa değişikliğini bağdaştırmasının “büyük bir talihsizlik” olduğunu söyledi.

CHP’Lİ VEKİLLERE KONUŞMA YASAĞI

Genel af çıkışı CHP içinde de gerilim yarattı. Parti yöneticileri Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına düzeltme yapmaya çalışırken, diğer yandan milletvekillerine konuşma yasağı getirildi. CHP grup yönetimi, danışmanları aracılığıyla milletvekillerine genel af ve türban konusunda konuşmamaları talimatı verdi. Yönetimin talimatı sözlü olarak vermesi de dikkat çekti. Bu nedenle milletvekilleri bu iki konuda konuşamıyor.   

YÖNETİCİLERDEN DÜZELTME ÇABASI

Parti yönetimi bir yandan vekilleri sustururken öte yandan Kılıçdaroğlu’nun sözlerini düzelten mahiyette demeçler verdiriyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, ‘toplumsal mutabakat’ kelimeleri medyada yer almadığı için genel af konusunun eksik değerlendirildiği iddiasında bulundu. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ise CHP’nin görüşünün öteden beri bu konuda net olduğunu savunarak, “Bugünden yarına af çıkacak, yok öyle. Önce terör bitecek, PKK olmayacak, şehit ve gazi haberleri gelmeyecek, huzur gelecek, huzuru pekiştirmek, yeni bir sayfa açmak için genel af gündeme gelir” dedi.

Kılıçdaroğlu, genel afla ilgili daha önce de çıkış yapmış ancak Baykal’ın tepkisi üzerine geri adım atmıştı. Kılıçdaroğlu’nun “Toplumsal barışın bir parçası olacaksa genel affa ‘evet’ deriz” sözlerini eleştiren Baykal, ‘’Sözleri yanlış. Gündeme getirmek doğru değil. Af ancak terör bitince olabilir” demiş, bunun üzerine Kılıçdaroğlu da, “Bugünkü koşullarda bir genel affın olabileceği gibi bir düşünce söz konusu değil. Bugün terör var. Terör bitti mi ki biz bir affı gündeme getirmiş olalım” diyerek geri adım atmıştı.  

Genel af maskesini düşürdü

• AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, CHP liderinin memleketi Tunceli’de maskesini düştüğünü belirterek Kılıçdaroğlu’nun Abdullah Öcalan’ı da kapsayacak şekilde genel af vaadinde bulunduğunu söyledi. “Bu vaat, cezaevlerinde bulunan PKK mensuplarının yanı sıra İmralı’da bulunan Öcalan’ı da kapsayan bir taleptir” diyen Kılıç şöyle devam etti: “Bitmek bilmeyen fırsatçılıklar üzerine kurulu Kılıçdaroğlu oportünizmi, artık Türkiye’ye telafisi imkansız zararlar vermektedir. Af vaadi tüpten çıkan macun gibidir. Kılıçdaroğlu hangi güce dayanarak bu umudu vermiştir? Hayır oylarını artırmak uğruna   Öcalan’ı affetmeye değer mi? Bu gücü, bu yetkiyi nereden alıyorsunuz ? CHP, MHP ve BDP’den oluşan sanal koalisyon ‘Hayır’ çıksın diye terörist Öcalan’ın elini kolunu sallayarak sokağa çıkmasını bile isteyecek hale geldi.”

Başörtüsündeki gibi çark eder

• Uluslararası İlişkiler Uzmanı  Prof. İdris Bal: Kılıçdaroğlu Doğu’ya gittiğinde terörle ilgili birşeyden bahsetmesi gerekiyordu. O bağlamda genel aftan bahsetti. Başta AK Parti’ye yönelik ‘PKK ile görüştü’ bağlamında ciddi saldırılar yapılmıştı. Şu soruyu sormak lazım; PKK silahlarını şartsız bırakırsa, genel af görüşülebilir, o zaman rüyaya mı yatmak lazım? Tutarsızlıklarla dolu. Çok ciddiye almamak lazım. Başörtüsünde olduğu gibi ‘aslında onu kasdetmedim’ şeklinde bir çark etme olacaktır. (Star)

VUR AL
 // M.ALİ KİBAROĞLU
oktay vural (MHP) kılıçdaroğluna bunları kimin söylettiğini merak ediyormuş. ben burdan şunu anlıyorum bunu sn.erdoğan söylese olanca kıyamet kopar soylemeden koptu bile... kılıçtaroğlu söyleyince sn vural sanki şöyle soylemek ister gibi '' bak kardeşim bunu sen söyledin ama sanırım sorla soyletıyoler sana bunu soyletenler kım soylede MHP lilimizi gösterelim sen bizdensin bizden olan bole sey soylermi olsa olsa söyletilir.''...
28 Ağustos 2010 17:18
Kılıçdaroğu=PKK DEVSOL DHKPC
 // yavuz
Hayır oylarını artırmak uğruna Öcalan’ı affetmeye değer mi? Bu gücü, bu yetkiyi nereden alıyorsunuz ? CHP, MHP ve BDP’den oluşan sanal koalisyon ‘Hayır’ çıksın diye terörist Öcalan’ın elini kolunu sallayarak sokağa çıkmasını bile isteyecek hale geldi.”...
28 Ağustos 2010 09:56
Hayır çıksın diye PKK yı bile affedersin.
 // yavuz
Tutarsızlıklarla dolu. Çok ciddiye almamak lazım. Başörtüsünde olduğu gibi ‘aslında onu kasdetmedim’ şeklinde bir çark etme olacaktır.Kılıçdaroğlu hangi güce dayanarak bu umudu vermiştir? Hayır oylarını artırmak uğruna Öcalan’ı affetmeye değer mi? Bu gücü, bu yetkiyi nereden alıyorsunuz ? CHP, MHP ve BDP’den oluşan sanal koalisyon ‘Hayır’ çıksın diye terörist Öcalan’ın elini kolunu sallayarak sokağa çıkmasını bile isteyecek hale geldi....
28 Ağustos 2010 09:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler