YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP özerklik için ne söyledi?
Terör sorunu için bölgesel özerklik önerisi tartışılıyor. Peki AK Parti ve CHP kurmaylanı ne düşünüyor?
CHP özerklik için ne söyledi?
26 Haziran 2010 / 09:36 Güncelleme: 26 Haziran 2010 / 09:38
"Bölgesel özerklik" ve "Öcalan muhatap alınsın" önerisiyle dikkatleri üzerine çeken iş adamı Sedat Aloğlu'na CHP'li Hakkı Süha Okay sert çıktı.. Okay, bu öneriyi dillendiren Aloğlu'nu PKK'nın diliyle konuşmakla suçladı.

Önceki gün yapılan TÜSİAD toplantısında tartışılan terör sorununa ilişkin ortaya atılan 'aykırı' fikirler gündeme oturdu.  Bölgesel özerklik önerisi Ankara'da yankı buldu. Taraf gazetesinin haberine göre CHP'den tehdit gibi açıklama gelirken, AK Parti öneriye soğuk değil..

PKK SÖYLEMİ

Aloğlu'nun önerilerini Taraf'a değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcisi Hakkı Süha Okay, "Bu söylem PKK söylemidir" dedi.

Aloğlu'nun görüşlerinini benimsemelerinin mümkün olmadığını kaydeden Okay, "Bu görüşler terörün siyasi ve bölünme politikalarına alet olmaktır. CHP olarak bunlara katılmamız söz konusu değil." dedi.

ÖNEMSİYORUM

Patronlar kulübünde dile getirilen bu öneriye AK Parti'den ılımlı bir destek var. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Akan kanın durdurulması sadece hükümetin görevi değil. Sonuçta bu herkesi ilgilendiren bir şey." diye konuştu.

Açıklamanın resmi söylemin dışında olmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Çelik, "İçeriği konusuna girmiyorum ama eğer Sayın Sedat Aloğlu böyle bir şey demişse, bunlar eğer doğruyla, TÜSİAD'ın genel olarak milletin diliyle konuşuyor olması önemsenmesi gereken şöylerdir" dedi.

ALOĞLU NE ÖNERMİŞTİ?

Milliyet gazetesinde Murat Sabuncu imzalı haberde Aloğlu TÜSİAD'ın basına kapalı toplantısında şunları söylemişti:

1) Çözüm aşamasında İmralı’nın görüşmelere katılması.
2) Anayasa’ya “bu ülkeyi Türkler ve Kürtler kurdu” maddesinin eklenmesi tartışmaları.
3) Bölgesel özerklik. Bunların kusulması lazım ki pislikler temizlensin. Kabullenilmesi zor olan konuşmalar yapılmalı. (İnternethaber)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler