YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP, ordu-hükümet arasını bozmak mı istiyor?
Emekli Yarbay Şenol Özbek: Baykal ve onun akıl hocaları bir taşla iki kuş vuracak
CHP, ordu-hükümet arasını bozmak mı istiyor?
25 Haziran 2009 / 11:02 Güncelleme: 25 Haziran 2009 / 00:00

Emekli Yarbay Şenol Özbek, 12 Eylül Anayasası'nın değiştirilmesine karşı çıkan CHP lideri Deniz Baykal'ın 12 Eylül darbesinin faillerinin yargılanması isteğini samimi bulmadı. Baykal'ın kendisiyle çeliştiğini belirten Özbek, çağrının altında art niyet olduğunu savundu.


Özbek'e göre CHP liderinin amacı, hükümetle ordu arasındaki uyumu bozmak: "Baykal'ın ifade ettiği sürecin, mevcut iktidar ile orduyu doğrudan karşı karşıya getireceği muhakkaktır. Baykal ve onun akıl hocaları, mevcut iktidarı buna alet etmek suretiyle bir taşla iki kuş vuracaklardır. İktidar, bu oyuna gelmemelidir. Meclis ihtilalleri ve komitacı mantığı sorgulamalıdır ama topyekun sorgulamalıdır. Sadece 12 Eylül'ü değil... 12 Eylül'ü sorgulamak isteyen önce bu anayasayı sorgulayarak işe başlar."


12 Eylül darbesini gerçekleştiren Kenan Evren ve arkadaşlarını yargılamaya kalkıştığı için meslekten atılan eski Savcı Sacit Kayasu da, "Niye 12 Eylül yargılansın diyor da 28 Şubat ve 27 Nisan'dan söz etmiyor?" diye sordu. Ardından ekledi: "Çünkü onlara zihniyet olarak taraftar."


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler