YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP, MHP ve HDP'ye büyük şok
Gezici Araştırma'nın Başkanı Murat Gezici, yaptıkları anketlerde CHP, MHP ve HDP'lilerin yüzde 50'den fazlasının AK Parti'nin çalışmalarını başarılı bulduğunu söyledi.
CHP, MHP ve HDP'ye büyük şok
01 Aralık 2014 / 15:20 Güncelleme: 01 Aralık 2014 / 15:41

Türkiye genelinde yaptıkları anket çalışmalarıyla tanınan Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici önümüzdeki genel seçimleri değerlendirdi.

Gezici yaptığı açıklamada şunları söyledi:

2015 genel seçim sonuçlarını belirleyici en önemli unsur ekonomi, dünyada da bu böyledir. Ekonomide büyüme arttığında, iktidarın oyu da hızla artıyor. AK Parti güvenin temel nedeni de budur.

Büyüme dediğimiz şey vatandaşın hanenin geçimine yansıyan bir şey. Türkiye’deki seçmenin yüzde 56’sının ekonomideki büyümeye göre oy verdiği gözlemleniyor. Özellikle AK Parti seçmenin tercihi ekonomidir. Dünyada seçmenin tercihini ekonomiden yana kullanılması, ülkedeki demokrasinin de geliştiğinin göstergesidir.

AK Parti’nin 2002 yılından bu yana iktidarda olması onun denenmiş ve beğenilmiş, en önemlisi vatandaşa hizmetlerinde başarılı bulma oranlarında bir düşüş gözlenmiyor. Halkın yüzde 76’sı sağlık hizmetlerinden memnunum diyor. Genel hizmetlerinden memnunum diyenler yüzde 62’dir.

CHP, MHP ve HDP seçmenlerinin bile yüzde 50 den fazlası başarılı buluyor.  AK Parti’den oy koparmanın oldukça zor olduğu görülüyor. Muhalefetin çalışmalarında da seçmenin tavrını değiştirecek bir hikaye veya farklı bir söylem olmaması seçmen geçişlerinin kalıtsal kalmasına sebep verebiliyor.  

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler