YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP mahkemeye gidiyor
CHP, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun yürütmesinin durdurulması ve iptali için bu hafta, Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak.
CHP mahkemeye gidiyor
19 Mart 2012 / 17:30 Güncelleme: 19 Mart 2012 / 17:30

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, başvuru dilekçesindeki son rötuşları yaparak, büyük bir ihtimalle bu hafta içinde Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını bildirdi.

Anayasanın üstünlüğüne halel getiren bir süreç yaşanabileceği kaygılarının bulunduğunu ifade eden Tarhan, ''Herhangi bir çoğunluk partisinin, böyle bir yasayla, istediği zaman çoğunluk gücüne dayanarak, Cumhurbaşkanlığı seçim süresini değiştirebilme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Bu yasanın en önemli handikabı bu. Her çoğunluk yapısının, 'ben bu cumhurbaşkanından memnunum,  biraz daha görev süresini uzatayım' ya da 'biraz daha kısaltayım' şeklinde keyfi sonuca yol açması endişesi var. Başvuru dilekçesine hakim olan bunlar'' diye konuştu.

Tarhan, başvuru dilekçesinde, kanunun yürürlüğünün durdurulması ve iptali talebinde bulunacaklarını kaydederek, ''CHP olarak bizim görüşlerimizi yansıtan, kamuoyunun kaygılarına da cevap veren bir dilekçe olduğunu düşünüyorum'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda 19 Ocakta kabul edilen, 25 Ocakta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan yasa, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini, seçimlerin 5 yılda bir yapılması, bir kişinin, en fazla iki kez cumhurbaşkanı olabilmesini düzenliyor. Yasa, ayrıca, Cumhurbaşkanı adaylarının, yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk uyruğunda olmayan gerçek kişilerden maddi yardım alamaması hükmünü de içeriyor. Yasa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin de 7 yıl olmasını öngörüyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler