YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP kitabı ücretsiz olarak dağıtmıştı
CHP kitabı ücretsiz olarak dağıtmıştı
CHP kitabı ücretsiz olarak dağıtmıştı
19 Haziran 2008 / 08:34 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

AK Parti hakkında açtığı kapatma davasına 'google'dan delil toplayan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya'nın, Ergenekon'da tutuklanan yazar Ergün Poyraz'ın kitabını olduğu gibi ek delil dosyasına koyduğu ortaya çıktı.Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, Ergenekon Terör Örgütü'ne yönelik operasyon kapsamında tutuklananan yazar Ergun Poyraz'ın 'Patlak Ampul' kitabını AK Parti'ye açtığı kapatma davasında ek delil olarak dosyaya koyduğu ortaya çıktı. Kitabın 466 sayfalık fotokopisinin ek delillerin bulunduğu bir klasörü doldurduğu öğrenildi. Ergenekon soruşturmasında bilgisayarında çete ile ilgili önemli bilgi ve belgelerin ele geçirildiği Ergun Poyraz'ın JİTEM'den düzenli olarak maaş aldığı tespit edilmişti.


'PATLAK' DELİL!


AK Parti hakkındaki iddianamesine delil toplarkan gazete kupürlerinin bir kısmını “Google” arama motorundan bulduğu belirlenen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın ek delil dosyasına da Ergenekon'da tutuklanan yazar Ergun Poyraz'ın Patlak Ampül adlı kitabının tamamını koyduğu ortaya çıktı.


Kapağıyla birlikte 436 sayfadan oluşan kitabın önsözünde gazeteci Emin Çölaşan'ın, “Patlak Ampul muhteşem bir kitap. Tayyip ve ekibini belgelerle okuyup öğreneceksiniz. 'Biz değiştik' palavrasının 'geçmişini' göreceksiniz” satırları yer alıyor.


CHP, KİTABI PARASIZ DAĞITMIŞTI


CHP'li bazı belediyeler Ergun Poyraz'ın kitabını parasız dağıtmıştı. Kitap “Tayyip evleniyor”, “Elhamdülillah şeriatçıyım”, “Memlekette ağaç mı yoktu”, “Erbakan'dan gelme vantilatörün üfürük bir şeysi”, “Kendilerinden olmayana budaklı odun tecavüzü”, “İcazet ABD'den müjde İngiltere'den”, “Mezarlıklardan bile götürmüşler” gibi başlıkların yer aldığı 431 bölümden oluşuyor. Başbakan Erdoğan hakkında kullandığı dil ile dikkat çeken Ergun Poyraz'ın kitabının Başsavcı tarafından delil olarak kullanılmasında yazarın tercih ettiği dilin etkili olup olmadığı merak konusu oldu. Poyraz kitabında, Başbakan Erdoğan için 'Tayyip' derken, “güzide basınımızın kötü yola düşen kadınlardan sorumlu televizyoncusu bi koşu gidip, Erdoğan'ı da aklama çalışmalarına başlıyordu” şeklinde ifadelere yer veriyor.


SİYASİ POLEMİK KİTABI


Poyraz'ın delil olarak kullanılan kitabında, “Erdoğan İstanbul Belediye Başkanı olmak için 1994 yerel seçimleri öncesinde Genelevlere gidiyor. Buradaki hayat kadınlarına, 'sizleri buradan kurtaracağım' diyerek, onlara umut ve vaatte bulunuyor, oylarını istiyordu. Tayyip'in bu sözlerine inanan kadınlar da oylarını ona verme sözü veriyor, seçim günü de bu sözlerini yerine getiriyorlardı. Bu oyların katkısıyla Belediye Başkanı seçilen Tayyip, genelev kadınlarının aksine verdiği sözü unutuyor, bu kadınları ancak kapalı spor salonu toplantılarında başkan seçilirken izlediği stratejiyi diğer insanları kandırmak ve milletvekilliğine giden yolu açmak için anlatırken anıyor, verdiği sözleri tutmamasından dolayı yüzü bile kızarmıyor” şeklinde siyasi polemik olarak değerlendirilen bölümler bulunuyor.


Ergenekon operasyonunda tutuklanan Ergün Poyraz, hakkında Patlak Ampul ve Musa'nın Çocukları başta olmak üzere kitapları ile ilgili birçok dava açıldı. Poyraz davalarda birçok kez tazminat ödemeye mahkum oldu.Savcı'nın üslubu da Poyraz'dan


İddianame belgelerinin üzerine Başbakan Erdoğan'ı aşağılamak için tercih edilen 'RTE' kelimelerini yazan Başsavcı Yalçınkaya'nın Ergün Poyraz'ın üslübundan etkilenmiş olabileceği belirtildi. Yazar Ergun Poyraz, başta Patlak Ampul olmak üzere kitaplarında Başbakan Erdoğan için 'RTE' ve 'Tayyip' ifadelerini kullanıyor. 'RTE' şeklindeki kısaltmayı iddianame belgelerinde kullanmaktan çekinmeyen Yalçınkaya'nın Erdoğan için “BOP eş başkanı” ifadesini de Poyraz'ın kitaplarından aldığı belirtildi. Kitapta yer alan, “MNP, RP, FP sonra AKP, SP, kestikçe, budadıkça, bataklık odunu yeni yeni filizler vermeye devam ediyor. Değişen sadece bu odunu sulayan dış güçler” şeklindeki satırların Yalçınkaya'ya esin kaynağı olduğu belirtiliyor.Vural Savaş da RP'de delil yaptı


Ergun Poyraz'ın “Refahın Gerçek yüzü” isimli kitabı Yargıtay Cumhuriyet eski Başsavcısı Vural Savaş tarafından Refah Partisi hakkında açılan kapatma davasında delil olarak sunulmuştu. YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler