YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"CHP için tehlikeli bir oyun"
Kılıçdaroğlu liderliğindeki yeni CHP'nin tutuklu vekillerin tahliyesi için başlattığı yemin etmeme boykotuna partinin hukukçu kurmaylarından hem tepki hem de uyarı geldi.
"CHP için tehlikeli bir oyun"
03 Temmuz 2011 / 09:12 Güncelleme: 03 Temmuz 2011 / 09:32

Yeni CHP’nin, Ergenekon tutuklusu iki vekilinin tahliye edilmemesi nedeniyle başlattığı yemin krizine ‘eski CHP’den tepki geldi. CHP’nin eski ağır isimleri bu tavrın partiyi zor durumda bırakacağını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Meclis çalışmalarına katılmak için yemin etmenin ‘şart olmadığını’ ileri sürmesi ile ilgili başlayan tartışmalara CHP’nin hukukçu kurmayları da katıldı. CHP’nin bir önceki dönem Meclis Anayasa Komisyonu üyesi Şahin Mengü, yemin metninin ‘laf olsun’ diye Anayasa kitapçığına alınmadığını söyledi. Eski CHP Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek ise soru milletvekillerinin yemin etmeleri halinde TBMM’de konuşma hakkının bile olmayacağını ifade etti. CHP’nin 23. Dönem Anayasa Komisyonu üyesi Şahin Mengü, milletvekillerinin yemin etmeden görev ifa edemeyeceği uyarısında bulundu. “Yemin milletvekili görevinin ifası için bu yemin şarttır” diyen Mengü, “Seçilince milletvekili sıfatını kazanırsınız ama milletvekili görevine başlayamazsınız. O nedenle yemin etmeden yasama faaliyetlerine katılamazlar.” dedi.

Çok tehlikeli bir oyun oynanıyor

Yemin konusunun tartışamayacak kadar net olduğuna dikkat çeken CHP’li Mengü, “1924, 61 ve 82 Anayasa’sı, milletvekilleri göreve başlamadan önce ‘şu yemini ederler’ diyor.  Eğer bu bir sembolik olsa anayasaya konmazdı.  Anayasal şekil şartını ortaya koyarlar. Neyin olacağını ve nelerin yapılması gerektiğini söylerler, neyin olmayacağını söylemezler. 81. maddenin birinci fıkrasında göreve başlarken diyor, seçilirken değil.” diye konuştu.   “Yemin şart değil demek çok yanlış bir şey. Bu bölücülerin işine yarar” diyen Mengü “‘Yemin teferruattır semboliktir’ derseniz o insanların ekmeğine yağ sürersiniz. Aynı safta yer almış olursunuz doğal olarak. Bu bir siyasi tercihtir ama sonuç alınıp alınmamasına göre artı ya da eksi yazar. Değerlendirmesini toplum yapar. Çok tehlikeli bir oyun. Yarın başka bir parti ‘CHP bile yapmıyor’ derse işte o zaman başımıza bela almış oluruz” uyarısında bulundu.

Haberal ve Balbay  serbest bırakılsın diye yapıyorlar

CHP’nin eski parti sözcüsü Mustafa Özyürek milletvekillerinin yemin etmeden yasama faliyetlerine katılamayacağını net olduğunu belirterek “Yani önerge veremez söz alamaz oy veremez. Zaten Meclis’in özü budur. Meclis faaliyetlerinin dışında kalıyorsun. Kürsüyü bile kullanamazsın” değerlendirmesini yaptı.  Bu eylemin iktidarı zorlamak için yapıldığını belirten Özyürek şöyle devam etti: “Yeminin pratik bir değeri yoktur denilirse o zaman bu eylemin caydırıcı bir tarafı da olmaz. Bu yolla bir Haberal ve Balbay ve diğer tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması yolunu açacak bir yöntem olarak başvuruluyor. Eylem tamam ama bu ne kadar sürecek? Bütünü ile milletvekillerini görevini yapamaz duruma düşürürse, o orada bir süre sonra sıkıntı yaşanır.” 

Cihan

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler