YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP hakkında şok iddia
Birinci 'Ergenekon' davasında dinlenilen 'gizli tanık 17' CHP hakkında şok bir iddiada bulundu.
CHP hakkında şok iddia
15 Aralık 2011 / 18:10 Güncelleme: 15 Aralık 2011 / 18:13

Birinci ''Ergenekon'' davasında dinlenilen ''gizli tanık 17'', Kadıköy'deki Kuvayı Milliye Derneği (1919), Mersin'deki bayrak yakılması olayı ve katıldıkları Cumhuriyet mitinglerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada mahkeme heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, daha önce gizli tanıkların dinlendiği duruşmalardan men edilen Vural Ergül'ün izleyici olarak da salonda bulunamayacağını belirtti.

Özese, ayrıca heyete karşı sözleri nedeniyle Ergül hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildiğini açıkladı.

Duruşmada daha sonra, sesi değiştirilmeden, görüntüsü bozularak salondaki perdeye yansıtılan ''gizli tanık 17'', Kuvayı Milliye Derneğinde (1919) teşkilat başkanı olan tutuksuz sanıklardan Hüseyin Görüm'ün sabaha kadar esrar içtiğini, gençlik başkanı olan tutuksuz sanıklardan Kahraman Şahin'in de esrar bağımlısı olduğunu söyledi.

Gizli tanık, tutuklu sanıklardan, Derneğin başkanlığını yapan emekli Albay Fikri Karadağ'ın ırkçı bir insan olduğunu ifade etti.

Derneğin suyunun kesilmesi üzerine Hüseyin Görüm ile birlikte suyu açtıklarında müdahale eden İSKİ görevlileriyle kavga ettiklerini anlatan gizli tanık, Karadağ'ın isteği üzerine provokasyon amacıyla bu kavga sırasında Atatürk aleyhine sözler söylediğini dile getirdi.

Gizli tanık 17, Karadağ'ın isteği üzerine yanına giöttiği tutuksuz sanıklardan Sami Hoştan'dan para alarak Karadağ'a getirdiğini ileri sürdü.

Karadağ'ın, ''Bunlar karanlık işler. Yer altına inelim, Sabancı Holding'e çökelim, Koç Holding'i alalım'' dediğini iddia eden gizli tanık 17, ''Bizi orada asker etti. İşi gücü insanları sokağa döküp orduyu darbe yapmaya zorlamak'' şeklinde konuştu.

Dernek olarak Çanakkale'deki Cumhuriyet mitingine gittiklerini belirten gizli tanık, ''Tuncay Özkan, bütün solcuların birleşmesini isteyince bir arkadaşımız, 'Ağabey biz solcuları birleştirmeye mi geldik, Cumhuriyet mitingine mi geldik ' dedi. Mitingde bir aracın üzerinde '1. Ordu kayıt aracı' yazıyordu. 'Bizi kayıt ediyorlar' dedim. Biz orada bir kavgaya girdik, kendi grubumuzla ayrılıp İstanbul'a geldik. Sonra Derneğe bir grup geldi. Veli Küçük olduğunu zannettiğim bir kişi yukarı geldi. Çanakkale mitingindeki davranışlarımız için gelmiş'' diye konuştu.

İzmir'deki Cumhuriyet Mitingi'ne, Fikri Karadağ ve diğer Dernek üyeleriyle gittiklerini anlatan gizli tanık, protokolde Kuvayı Milliye Derneğine yer verildiğini anlattı.


-Mersin'deki bayrak yakma eylemi-


Daha önce tahliye edilen sanıklardan Ali Kutlu'nun, Derneğin alt katına günlerce kapanarak, ''Bir mitinge altyapı oluşturmak için çalışıyorum'' dediğini belirten gizli tanık, ''Çorum, Maraş, Sivas, Gazi olaylarını herkes biliyor. Mersin, Adana, Hatay gibi şehirlerde benzer provokasyon yapmak istiyorlardı. Mersin'de bayrak yakıldı, arkasından 10 kişilik miting oldu'' diye konuştu.

Mersin ve Adana'da Kürt düşmanlığı yapıldığını, bunun uzmanlarından birinin de tutuklu sanıklardan İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek olduğunu savunan gizli tanık, gençliğinde İP'e üye olduğunu, eğer silinmediyse hala üyeliğinin devam ettiğini anlattı.

Seçim döneminde, CHP Pendik ilçe teşkilatının, Derneğe 2 bin lira gönderdiğini öne süren gizli tanık, bu paranın 500 lirasının, o gün esrara gittiğini ileri sürdü.

Gizli tanık, CHP'nin sonradan parayı geri istediğini belirterek, ''Parayı sokağı hareketlendirin diye gönderdiler. Bize etrafı kırdıracak döktürecekler'' dedi.

Milletvekili seçimlerine katılan Karadağ'ın 45 oy aldığını ifade eden gizli tanık, Derneğin 3 bin üyesi olmasına rağmen kendisine oy verilmemesine tepki gösterdiğini söyledi.

Dernekte, kendisinin binbaşı gibi kıyafet giydiğini belirten gizli tanık, ''Askerde bitli piyadeydim. Derneğe gelen insan 3 günde başkan, 3 gün içinde albay, 3 gün içinde de binbaşı oluyordu. Çekini tahsil edemeyen, borcu, alacağı olan Derneğe geliyordu. Dernek tamamen tahsilat yuvası gibi olmuştu'' iddialarında bulundu.

Gizli tanığın beyanının alınmasının ardından, dosyada bulunan ve aralarında sanıkların da olduğu fotoğraflar gösterildi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler