YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"CHP en büyük rakibine benzemek istiyor"
ANAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu, CHP'de yaşanan krizi CHP'nin iyi yönetemediğini, politikasında en büyük rakibine benzemek fikri ve eylemleri olduğunu belirtti.
"CHP en büyük rakibine benzemek istiyor"
05 Kasım 2014 / 08:26 Güncelleme: 05 Kasım 2014 / 08:58

Kanal A Haber Bülteni'ne konuk olan ANAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu, CHP'nin politikasını değerlendirdi.

Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın istifasını değerlendirerek konuşmasına başlayan Uslu şunları söyledi:

CHP miladı dolmuş bir partidir

CHP'yi analiz ederken birkaç şeyi göz önünde bulundurmak gerekir. Birincisi CHP miladı dolmuş bir partidir. Bu 1940'larda kalmış ideolojik formasyonu ile 2000'li yıllara hitap eden bir tarafı kalmadı. O yüzden CHP içerisinde bir dönüşüm kaçınılmaz. Bunu CHP'deki bazı akıllılar görüyorlar.

Değişmeyen oy oranlarıyla, sürekli yüzde 25'in altında kalan seçim performanslarıyla seçmen de bunu zaten CHP'ye söylüyor. O yüzden bir arayış içerisinde.

Daha Deniz Baykal döneminden itibaren özellikle Gürsel Tekin'in İstanbul'da başlattığı şeyler vardı. Yani CHP'nin muhafazakar kesimle barışması, onlarla sorunların giderilmesi yönünde girişimler başlatıldı. Çarşaf açılımı yapıldı, çok kötü bitti. Çarşaflı hanımları önce dövüp seçim otobüsünden attılar. Antalya'da CHP teşkilatları yine çarşafları yakarak protesto ettiler.

CHP'nin çarşaflı bir hanıma parti rozetini takması çok ileri bir adımdı fakat gerici bir reaksiyon oldu. Strateji başlamadan sona erdi. Fakat CHP bu muhafazakar kesimle barışma politikasından hiç vazgeçmedi. Sağdan isimleri aday gösterdi vd.

CHP bunları yaparken parti tabanında reaksiyonlar olacağını zaten herkes tahmin ediyordu. CHP'nin bu yaptıklarının kabul edilemeyeceğini ve mutlaka CHP'nin iç sorunlar yaşayacağı öngörülüyordu. Bunu seçimde yaşamadılar, hatta cumhurbaşkanlığı seçiminde yine yaşamadılar. Emareler vardı ama dışarı vurulmadı. Çünkü CHP teşkilatlarında kazanma, iktidar özlemi var. Bu da diğer kaygıların önüne geçti. CHP üst yönetiminin yaptığı işler hoş görüldü. Destek verdiler.

CHP en büyük rakibine benzemek istiyor

Fakat beklenen başarı gelmeyince, bir de Paralel Yapı ile Gülen Örgütü'nün oylarını partiye çekebilme çabası, partide yaşanan diğer gerilimler, krizler problem oluşturdu.

CHP'nin altı ok ideolojisi zaten duruyor. CHP'nin hatası buydu. Sadece vitrin adaylarla bunu çözebileceğini düşündü. Rakibinize benzeyerek oy alamazsını. CHP oyunu, en büyük rakibine benzeyerek almaya çalıştı. Oysa ki aslı varken millet neden taklidine oy versin?

CHP arabesk bir iş yaptı

Ülkede zaten sağ partiye ihtiyaç yok. Birkaç sağ parti var. Türkiye'nin sosyal demokrat bir partiye ihtiyacı var. Fakat CHP sosyal demokrat bir partiye dönüşeceğine sağa benzemeye çalışıyor. Öte yandan 'Ben sağcı değilim' diyor ama sağcıları vitrine almaya çalışıyor. Karman çorban arabesk bir iş yaptı. Bazı komplikasyonların olması kaçınılmazdı. Sonunda bu komplikasyonlar ortaya çıkıyor. CHP'nin ulusal kanadı bu yüzden kazan kaldırdı.

Sadece Sayın Tarhan istifa etmedi. Açıklamalara bakacak olursak her hafta bir istifa bekleniyor. Bu ulusalcı damarın verdiği reaksiyon bence gerici bir hareket. CHP'nin şu an yarım yamalak dönüşme çabalarına tahammül edemeyenler CHP'yi 1930'lara-40'lara çalışan bir zihniyet. O yüzden bu gerici hareketin başarılı olması, parti olması, iktidar olması olanaksız. Bu tarihin akışına ters bir durum olur.

CHP vahim hatalar yapıyor

Bu istifalar devam ederse CHP oy kaybına uğrayacak. Ulusalcı taban CHP'den gidecek. En azından bir kesimin gitme riski var. CHP bu krizi iyi yönetemezse oy kaybına uğrar. İyi yönetirse, kendini hızla sosyal demokrat haline getirirse bu ulusalcı muhalefet parti içerisinde olmayacağı için başarılı olabilir.

Kılıçdaroğlu'nun sessizliği olan biteni idrak edemediğinden kaynaklanıyor olabilir. Kılıçdaroğlu'nun parti tabanı ve tavanına yeni politikalar üretecek açıklamaları olmalı. Zaten CHP'nin en büyük eksiği, dönüşüm iradesi var ama bunu nasıl yapacağına dair fikrinin olmaması. Bu yüzden de vahim hatalar yapıyor. Sosyal demokrat olmalı. Siyaseti pazar olarak görürsek tam da o alanda boşluk var. Onu tamamlaması gerekir.

Yeni parti gelebilir

Yeni parti gelebilir ama bu ulusalcıların bir sosyal demokrat parti kurması mevzu bahis olamaz. CHP, İşçi Partisi'nin türevi olur. Mao'cu olmayan versiyonu olur. CHP şu anki önüne göremez halde yoluna devam ederse ve ulusalcı bir sol parti kurulursa, bu partinin barajı aşma olasılığının 2015 seçimleri için imkansız. CHP'nin oyları bir miktar azalır, başka da bir şey olmaz.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler