YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP de YSK'ya sert çıktı
YSK'nın yurtdışındaki seçmenle ilgili kararına CHP'den de tepki gecikmedi...
CHP de YSK'ya sert çıktı
03 Mart 2011 / 09:31 Güncelleme: 03 Mart 2011 / 09:31

YSK'nın, gurbetçi seçmeni gümrük kapılarına mahkûm eden kararına hükümetin ardından anamuhalefetten de tepki geldi.
 
Dün ilk olarak CHP Parti Meclis Üyesi Ercan Karakaş, yazılı bir açıklamayla kararın kabul edilemez olduğunu vurguladı. Zaman'da yer alan habere göre "Yurtdışındaki 2,5 milyon seçmen, oy kullanmayı beklerken düş kırıklığına uğradı" diyen Karakaş, kararın gözden geçirilmesini istedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Londra'da gazetecilerin soruları üzerine, YSK'yı eleştirdi. Büyükelçiliklerde ya da konsolosluklarda oy kullanılabilmesinin kendilerinin de arzusu olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, görüştüğü Alman yetkililerin konuya olumlu yaklaştığının altını çizdi. Ancak YSK Başkanı Ali Em, geri adım atmadı; gurbetçilere "Gelecek seçimleri bekleyin" çağrısı yaptı.

YSK'nın önümüzdeki seçimlerde konsolosluklarda sandık konulmasına izin vermemesine tepkiler sürüyor. Londra'da kaldığı otelde gazetecilerin sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu, büyükelçiliklerde ya da konsolosluklarda oy kullanılabilmesinin kendilerinin de arzusu olduğunu söyledi. Yargının bu konudaki kararının eleştirilebileceğini belirterek, şunları kaydetti: "Ben Almanya'da görüştüğüm bütün yetkililere bu talebi aktardım. Burada da sordum, 'Bizim vatandaşlarımız gidip büyükelçiliklerde, konsolosluklarda oy kullanabilir mi?' diye. Bana İşçi Partisi'nden milletvekili arkadaşımız şunu söyledi: (Böyle bir talep gelirse biz bu talebi sağlarız. Yardımcı oluruz. Demokrasinin gereğidir bu.)''

Karara ilişkin yazılı açıklama yapan CHP'li Ercan Karakaş da yurtdışındaki 2,5 milyon seçmenin konsolosluklarda oy kullanmayı beklerken YSK'nın kararıyla düş kırıklığına uğradıklarını vurguladı. Karakaş, "Bu kabul edilemez. Yurtdışındaki seçmenlerin bulundukları yerlerden oy kullanmaları 1995'ten bu yana Anayasa, 2008'den bu yana da yasa emridir. YSK'nın, bu kararını gözden geçirmesini talep ediyoruz." ifadelerini kullandı. Hükumeti ise yurtdışı seçim hazırlıklarını zamanında yapmamakla suçladı. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler