YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP dava açmaya hazırlanıyor
CHP'nin Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasının tek tek sandık sonuçlarının yayınlanması için yaptığı başvuru reddedildi. CHP şimdi bu kararı Danıştay'a taşımaya hazırlanıyor...
CHP dava açmaya hazırlanıyor
30 Eylül 2010 / 13:12 Güncelleme: 30 Eylül 2010 / 13:12

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasının tek tek sandık sonuçlarının yayınlanması için yaptığı başvuruyu reddeden Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararının iptali için Danıştay'da dava açacağını bildirdi.

Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, YSK'nın halk oylaması sonuçlarını ilçe ve il bazında internette yayınladığını, sandık bazında sonuçların ise duyurulmadığını ifade etti. Kart, ''denetlenebilirlik açısından'' sandık bazında sonuçları yayınlaması için iki kez başvurduğunu, ancak YSK'nın bunu reddettiğini belirtti.

Bunun olabilirliğinin uzmanlar tarafından belirtildiği görüşünü savunan Kart, engelleyici bir yasal düzenlemenin de olmadığını kaydetti. Kart, ''YSK, anayasal sorumluluğunun gereğini yapmaktan kaçınmıştır. Görevden kaçmıştır, sorumluluk almak istememiştir, kamu hizmetinin ve görevinin gereğini yapmamıştır'' dedi.

''2007 yılından bu yana Adalet ve Kalkınma Partisi sorumluğunda yapılan seçimlerde hile ya da müdahale yapıldığına dair ciddi kuşkular sözkonusudur'' diyen Kart, bu süreçte YSK'nın ''edilgen davrandığını'' ileri sürdü. Kart, ''YSK, hükümet ile karşı karşıya gelmek istemiyor. Gerçeklerin ortaya çıkmasını engelliyor'' görüşünü savundu.

Danıştay'a bugün ya da yarın başvuracağını bildiren Kart, YSK'nın konuya ilişkin işleminin ''yargısal değil idari nitelikte'' olduğunu, dolayısıyla işleme karşı yargıya başvurulabileceği dile getirdi.

ŞAHİN'İN ALMANYA ZİYARETİ

Kart, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in geçtiğimiz günlerde yaptığı Almanya ziyaretinde, ''resmi programında olmamasına karşın Duisburg'a gittiğini ve bir camide siyasi iktidara yakınlığı ile bilinen cemaat mensupları ve Türk toplumunun belli bir kesimi ile görüştüğünü'' öne sürdü.

Alevi dernekleri, demokratik kitle örgütleri, Atatürkçü Düşünce Derneği gibi kuruluşların toplantıya davet edilmediğini savunan Kart, ''TBMM Başkanı ayrımcı davranmıştır, bölücülük yapmıştır. TBMM Başkanları böylesine sorumsuz ve keyfi davranamazlar, bunun hesabını vermek durumundadırlar'' diye konuştu.

Köln'de inşa edilen cami ile ilgili ''yolsuzluk iddialarının bulunduğunu'' anlatan Kart, ''Meclis Başkanı olarak bu yolsuzluk iddialarını kamufle etmek, tedirginlikleri gidermek amacıyla mı bu toplantıları yaptınız? Bu işleri yapmak TBMM Başkanının görevi midir?'' diye sordu. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler