YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP-Cemaat görüşmesinde neler konuşuldu?
Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu adına CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı.
CHP-Cemaat görüşmesinde neler konuşuldu?
05 Aralık 2013 / 18:58 Güncelleme: 05 Aralık 2013 / 19:06

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet 4 günlük ABD seyahati sonrası yurda döndü. Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla saat 16.45'de Washington'dan İstanbul'a gelen Kılıçdaroğlu Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda partililer tarafından karşılandı.

Cemaatin ABD'de geniş bir örgütü var

Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu adına CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, 'ABD'de bu temas trafiğinde özellikle cemaat olarak adlandırılan kurumun temsilcileriyle bir araya geldiniz. Bu toplantıyla nasıl bir havada geçti?' Sorusu üzerine Loğoğlu, “Keşke o görüşmede basın da olsaydı çünkü saklanacak bir görüşme yoktu. Bu görüşmenin yapılacağını baştan itibaren açıkladık. Bahsettiğiniz kuruluş ABD'de çok geniş bir örgütü olan ağırlığı olan bir sivil toplum kuruluşu, bir çok sivil toplum kuruluşu bizi davet etti. Bu grubun davetini kabul etmemek için hiçbir sebep yoktu. O güreşmede Türkiye'de cemaatle ilgili tartışılan konuların hiçbiri gündeme gelmedi. O kahvaltıda Amerika'da cemaatin bir çok alt kuruluşu var. Bu gruplar faaliyetleri hakkında bize brifing verdiler. Son bölümde özellikle dış politika bağlamında genel başkanımıza sorular yönelttiler genel başkanımızda o soruları yanıtladı. Görüşmenin hiçbir siyasi tarafı yoktu. CHP halkın bir partisi bu kuruluşların mensupları da T.C vatandaşları. Sana gelirim hayır öbürüne gitmem diye bir tutum içerisinde değiliz" dedi.

İnsani bir görüşme oldu

Bir basın mensubunun, 'Dershanelerin kapatılmaması için cemaatin sizden bir talebi oldu mu yada sizin onlardan seçimlerde destek beklediğine dair konuşmalar oldu mu?' sorusunu işe şu şekilde yanıtladı: “Dershane konusunun D'si bile gündeme gelmedi. Biz oraya destek aramak yada bir arayış içinde gitmedik davet üzerine görüşmeye gittik. İnsani bir sohbet oldu"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ABD ziyaretleri hakkında da bilgi veren Loğoğlu, “Bu ziyaret CHP Genel Başkanı düzeyinde 37 yıllık bir aradan sonra ABD'ye yapılan bir ziyaret oluyor. Kemal Kılıçdaroğlu'nın Genel Başkan sıfatıyla ABD'ye yaptığı ilk ziyaret olması bakımından da anlamlıydı. Bu ziyaretin Türkiye'ye, Türk-ABD ilişkilerine ne getirdiğine bakıyoruz. O açından değerlendirdiğimiz ziyaretimiz gerçekten çok kapsamlı ve çok içerikli gelişti. Amerika'da yönetimle, ABD kongresiyle, düşünce kuruluşlarıyla ABD'de iş yapan Türk iş çevreleriyle ve Türkiye'de iş yapan Amerikalı şirketlerle, Türk toplumuyla, medyayla ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelerde bulunduk. Bu görüşmelerde CHP'nin iktidara talip olan bir parti olarak Türkiye'nin bütün sorunlarını ve dışarıda karşılaştığı bütün sorunlara ilişkin çok ayrıntılı görüşleri, ilkleri, beklentileri ve vizyonu olduğunu Amerikalı muhataplarımızla paylaştık. Amerikalılar ilk defa CHP'yi Genel Başkan düzeyinde onun ağzından, onun görüşleriyle, onun ifadeleriyle tanıma fırsatı buldular. Anladılar ki Türkiye'de iktidar partisinden müteşekkir bir tablo yok. Ona alternatif olan onun dışında ona yarattığı sorunlara ilişkin düşünce ve çözüm önerilerinde bulunan bir siyasi parti varlığını siyasi parti başkanının ilkesel duruşunu gözlemlediler" dedi.

Türkiye'nin AKP'den ibaret olmadığını anladılar

Görüşmelerde gündeme gelen konular hakkında da bilgi veren Loğoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Görüşmelerde öne çıkan konular Türkiye'nin iç gidişatından duyulan rahatsızlıklar, özellikle demokrasi, temel özgürlükler, tutuklu gazeteciler, her defasında gündeme gelen Gezi parkı olayları ve süreci oldu. Ayrıca dış ilişkilerde Suriye olayları ve Türkiye İsrail ilişkileri ve diğer komşularıyla ilişkiler gündeme geldi. Özel olarak Yeni Cumhuriyet Halk Partisi'nin yeni lideri, yeni dünyada sıcak ve ilgiyle karşılandı. Bütün bu temaslar sonucunda yönetim kongre düşünce kuruluşları, medya ve iş çevreleri ilk defa Türkiye'nin Adalet ve Kalkınma Partisi'nden ibaret olmadığını Amerika'nın sadece AKP'nin faaliyet gösterdiği bir alan olmadığına tanık oldular."

 

DHA

02:25
 // Mühr-ü Süleyman
Yaa komedisiniz, aslında trajedisiniz!
Halâ 40'larda, 50'lerde,.. hayallerdesiniz. Saçmalayacaksınız, zırvalayacaksınız, dün A, bugün Z diyeceksiniz, millet de (eli mahkum ya) size inanmak zorunda sanacaksınız. Uyanın artık, saatlerinizi bugüne ayarlayın, kendinizi bugüne uyarlayın
Millet uyandı, gözü açıldı, yemiyor bu seviyesizlikleri
ABD'ye koş "Dinci, laiklik düşmanı" ziyaret et, OY hesabı yap. Hep dersiniz ya, Atatürk yaşasaydı... Sadece kemikleri sızlamazdı, valla sizin kemiklerinizi bile kırardı haa!
Kemal Sunal, rahat uyu, bayrağını Kemal Kılıçdaroğlu yerde komadı, milleti gülmekten kırıp geçiriyor......
06 Aralık 2013 02:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler