YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP atamalara karşı çıktı
CHP atamalara karşı çıktı
09 Ocak 2012 12:31
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Başbakan yardımcılarının atamalarının hukuka aykırı olduğunu söyledi...

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Başbakan yardımcılarının Bakanlar arasından seçilmesi gerektiğini, ancak mevcut Başbakan yardımcılarının Bakan olmadan bu göreve atandıklarını ileri sürerek, bunun da hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Tanal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Anayasa'ya göre, Başbakan yardımcılarının, Bakanlar Kurulu listesindeki Bakanlar arasından seçilerek atanması gerektiğini, ancak mevcut Başbakan yardımcılarının, bu listenin dışından atandığını öne sürdü.

Bakan olmayan bir kişinin Bakanlar Kurulunda yer almasının da hukuka aykırı olduğunu anlatan Tanal, ''Bursa Milletvekili Bülent Arınç, Ankara Milletvekili Ali Babacan, Kırıkkale Milletvekili Beşir Atalay ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Bakan olarak atanmadan Başbakan yardımcılığıyla görevlendirilmiştir. Yapılan bu görevlendirme hukuka aykırıdır. Bu nedenle Bakanlar Kurulunun yaptığı KHK'ların tamamı yok hükmündedir'' iddiasında bulundu.

Tanal, bu durumda, Başbakan yardımcılarının Başbakan'a vekaleten attığı imzaların da yok hükmünde sayılacağını ileri sürdü.

''Açıkça hukukun çiğnendiğini'' söyleyen Tanal, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının harekete geçmesini istedi.

Mahmut Tanal, sorunun çözümü için yeni bakanlıklar oluşturularak söz konusu Başbakan yardımcılarının önce bakan olarak atamalarının yapılması gerektiğini savundu. (AA)

boşa kürek çekmek
 // selahattin gür
ya bu chp kendine başka iş bulamadımı. ha bakan olduktan sonra başbakan yardımcısı olmuş ha önce ne farkeder. başbakan yardımcı yapmak istedikten sonra. boşa kürek çekmeyi bırakın artık...
09 Ocak 2012 15:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler