YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP-AK Parti görüşmesi sona erdi
CHP Grup Başkanvekilleri, Anayasa değişiklik teklifi konusunda AK Parti Grup Başkanvekilleri ile görüştü.
CHP-AK Parti görüşmesi sona erdi
12 Nisan 2010 / 13:07 Güncelleme: 12 Nisan 2010 / 15:36

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Anayasa değişikliği teklifinde, parti kapatma, Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nın yapısına yönelik önerilerini, yazılı olarak AK Parti Grubuna ilettiklerini belirterek, ''AK Parti Grup Başkanvekilleri, Başbakan'ın yurt dışı dönüşünden sonra ve Meclisteki müzakereler başlamadan önce, CHP'nin başvurusuna yanıt vereceklerini söyledi'' dedi.

Anadol, CHP Grup Başkanvekilleri Hakkı Suha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı AK Parti Grubu ziyaretinin ardından gazetecilere açıklama yaptı. Anadol, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nın yapısı ile parti kapatılmalarına yönelik 3 konunun, Anayasa değişikliği paketinden çıkarılması önerisini, yazılı olarak AK Parti Grubuna ilettiklerini söyledi.

Anadol, AK Parti Grup Başkanvekillerinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt dışından dönüşünden sonra ve Meclisteki müzakereleri başlamadan önce, CHP'nin yazılı başvurusuna yanıt vereceklerini söylediklerini iletti.

Baykal ve CHP'nin ana dileğinin; bu 3 konuyla ilgili maddelerin, 24. Dönem parlamentosunda müzakere edilmesi olduğunu ifade eden Anadol, ''Sayın Baykal çok açık söyledi, bunu kabul etmiyorlarsa, önceki önerisinin, ortadan kalktığı anlamına gelmez. Yani bu 3 konunun paketten çıkarılması, diğerlerinin Mecliste oylanması, bunun ayrı mütala edilmesi. Referanduma gidilecekse, bunun gitmesi. Önerimiz de bu'' dedi.

''Bu iş, Genel Kurula mı kaldı?'' yönündeki soruyu Anadol, ''Arkadaşlar, Genel Kurul aşamasından önce yanıt verecek'' diye yanıtladı.

Anadol, ''içerideki havanın nasıl olduğu?'' sorusuna ise, ''Portakal suyu, nar suyu ve çay vardı'' diye karşılık verdi.

Anayasa değişikliği görüşmelerinin takviminde değişiklik olup olmayacağına yönelik soru üzerine Anadol, Erdoğan'ın Türkiye'ye geleceğini ve AK Parti'nin her halükarda, Meclis müzakerelerinden önce yazılı başvurularına yanıt vereceklerini yineledi.

"TEKLİFİ BAŞBAKAN ABD'DEN DÖNDÜKTEN SONRA DEĞERLENDİRECEĞİZ"

Öte yandan görüşmenin ardından açıklama yapan AK parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP'nin anayasa değişikliği ile ilgili önerisine "Başbakan Amerika'dan döndükten sonra değerlendireceğiz" dedi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler