YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cheney, Erdoğan’a karşı kimi rakip görüyor
Cheney, Erdoğan’a karşı kimi rakip görüyor
Cheney, Erdoğan’a karşı kimi rakip görüyor
06 Nisan 2008 / 19:27 Güncelleme: 06 Nisan 2008 / 00:00


‘Ergenekon’ soruşturmasında gözaltına alındıktan sonra yaşı ve rahatsızlığı sebebiyle bırakılan Cumhuriyet gazetesi başyazarı İlhan Selçuk’a sorgulamada ABD ile ilişkileri sorulmuş.


Emniyetteki sorgulamada, Selçuk’a Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay’ın Amerikan Büyükelçisi’yle yaptığı yemekli toplantının konusu ve Cheney’in, Erdoğan’a karşı kimi rakip gördüğü soruları yöneltildi.


Milliyet gazetesinin haberine göre, Selçuk’a telefon görüşmelerinden çıkarılan bilgiler doğrultusunda aşağıdaki sorular yöneltildi:;


CUMHURİYET’İ KİM YÖNETİYOR?


Sorgulamada Selçuk’un önüne konan metinler arasında en geniş yeri gazetenin Genel yayın yönetmeni İbrahim Yıldız ile her gün yaptığı olağan gündem değerlendirmeleri oluşturuyor. Bu bölümlerde Yıldız, Selçuk’a günlük gelişmeler hakkında bilgi veriyor, basında çıkan köşe yazılarını anlatıyor, kendisinin görüşlerini soruyor.

Etiler’deki evinden sabaha karşı 04.30 sıralarında gözaltına alınan İlhan Selçuk’un İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan sorgusu 70 sayfada toplandı. Sorgunun başlangıcında Selçuk’a, “Ümraniye’de ele geçirilen el bombaları ile alakalı olarak yapılan çalışmalarda elde edilen deliller doğrultusunda; 3713 Sayılı Kanun’un 1. maddesinde tarifi bulunan ‘devleti ele geçirmek’ ve ‘kamu düzenini zafiyete uğratmak’ amacıyla örgütlenen ‘Ergenekon’ adlı terör örgütü kapsamında gözaltına altına alındığı” bilgisi verildi.

Soruşturma kapsamında yapılan aramalarda ele geçirilen “Lobi” ve “Ergenekon” adlı dosyalar hakkında bilgisi sorulan Selçuk, belgelere ilişkin bilgisinin olmadığını söyledi. Sorguda Selçuk’a başyazarlığını yaptığı Cumhuriyet gazetesinin şu anki hissedarları ve gazete yöneticilerinin kimler olduğu da soruldu.

KRİZ OLURSA, UMUT DOĞAR


Sorgulamada en çok üstünde durulan konulardan birini Selçuk’un Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın kapatma davası açacağı yolundaki tahmin ve beklentileri oluşturdu. Bir telefon konuşması sırasında yazarın sarf ettiği “Yalnız iki tane şey var eğer kapatma davası açılırsa”, “Bir de üstüne ekonomik kriz gelirse Türkiye biraz karışırsa belki bir umutlar doğabilir”, “Çünkü normal yollardan bunları mümkün değil yani” şeklindeki sözler de soruldu.
Selçuk, “Ülkemizin karışması ve ekonomik kriz çıkmasının kimin için, nasıl bir umut olacağını beklemektesiniz? Kapatma davası derken neyi kastediyorsunuz?” şeklindeki soruya şöyle cevap verdi:

’HALK YETERLİ TEPKİ VERMİYOR’


“Belirttiğim gibi Atatürk Cumhuriyeti tehlike altındadır. İki tane kırmızı çizgimiz vardır. Bir bölünmezlik, birisi laikliktir. Bunları çiğnetmemeyi biz Atatürkçüler kendimize görev biliyoruz. Görüşmedik ekonomik kriz beklentimi de izah etmek istiyorum. Türkiye’de her ne kadar ekonomi iyi idare ediliyor gibi görünse de esasında yüksek faiz, borçlanma ve dışa bağımlılık devam etmektedir.

Yine ülkenin limanları, yolları, köprüleri, bankaları yani her şeyi satılmaktadır. Yani sata sata yiyoruz. Halkımızın bu ekonominin iyiye gittiği yönünde hayalinden uyanması için bir ekonomik bunalıma ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Türkiye biraz daha karışırsa derken de neyi kastettiğimi izah edeyim. Türkiye zaten halihazırda çok karışık bir durumdadır. Ama halkın yeterli tepkiyi verdiğini düşünmüyorum.
Türkiye biraz daha karışırsa derken halkın hükümete yeterli tepkiyi vermesini kastediyorum. Yani burada da yine hukukdışı bir karışıklıktan bahsetmiyorum. Tekrar edeyim, hukukdışı karışıklık hiçbir zaman olumlu sonuç vermez.”


İlhan Selçuk’un sorgusunda yöneltilen sorulardan bazıları şöyle:

- Cumhuriyet gazetesinin şu anki hissedarlarını ve gazete yöneticilerinin kimler olduğunu açıklayınız.

- Gazetenin satılması veya herhangi bir medya kuruluşuyla birleştirilmesi konusunda herhangi bir teklif gelip gelmediğini açıklayınız...

- Gürbüz Çaban, Şevket Sabancı ve Mete Akyol isimli şahısları tanıyor musunuz? Şahıslarla husumetiniz ya da yakınlığınız var mıdır?

- Koç ailesiyle nasıl bir ilişkiniz vardır? Bu aileden kimlerle görüşürsünüz? Hangi sıklıkla görüşürsünüz?


BALBAY AMERİKAN ELÇİSİYLE NELER GÖRÜŞTÜ?
- (İbrahim Yıldız (genel yayın yönetmeni) ile yaptığı telefon görüşmesine atfen) Görüşmede bahsettiğiniz Mustafa Balbay’ın (Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi) Amerikan Büyükelçisi’yle yaptığı yemekli toplantının konusu neydi, Balbay size ne anlattı? Toplantıda hangi konular konuşulmuş? Görüşmenin içeriğiyle ilgili ayrıntılı ifadenizi anlatınız?


CHENEY, ERDOĞAN’A KİMİ RAKİP GÖRÜYOR
- Görüşmede bahsettiğiniz Amerika muhabiriniz Elçin Poyrazlar isimli şahsın Dick Cheney ile yapacağı görüşme neyle ilgiydi? Neden Elçin Poyrazlar’ın Başbakan Erdoğan’a rakip bir aday konusunu Cheney ile görüşmesini istiyorsunuz? İfadenizi veriniz. (Muhabirin Cheney değil, ofisinden bir kişiyle görüştüğü ortaya çıkıyor)

- (Bülent Tanla (eski CHP Milletvekili) ile yaptığı görüşmeye atfen) Aydın Doğan ile ilgili yapılan değerlendirmeniz hakkındaki ifadenizi veriniz.

- (İşadamı Murtaza Çelikel ile telefon görüşmesine atfen) Görüşmeyi yaptığınız Murtaza Çelikel kimdir?

- Sizi yemeğe davet eden Aysel Hanım (Çelikel’in eşi, hukuk fakültesi dekanı) kimdir?

- Yemeğe katılacak olan Osman Berkmen, Mehmet Emin Karamehmet ve Sanayi Odası Başkanı (Tanıl Küçük) ile aranızda nasıl bir ilişki vardır? Yemeğe katıldınız mı? Yemekte hangi konular konuşuldu. Açıklayınız.

- Görüşmedeki Gürbüz isimli şahıs kimdir? Bu şahıs İsmail Hakkı Karadayı ile nasıl bir toplantıya nerede katılmıştır? AKP’nin kapatılması halinde askerin neden hakem olacağını düşünmektesiniz?

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler