YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cezayir soykırımına sansür
Cezayir soykırımına sansür
26 Ocak 2012 07:43
Soykırımı inkar edene ceza Cezayir soykırımına sansür

 

Tarihçi Guy Perville’den Cezayir savaşıyla ilgili yazı isteyen Fransız Hükümeti, ‘cinayet, adam kaçırma ve terör saldırıları’ kaleme alınınca yazıyı sansürledi. Sansürün gerekçesi ise oldukça ilginç: Bu hassas bir konu.

Times gazetesi, Fransa hükümetinin, resmi bir metinde Cezayir’in bağımsızlığı sırasındaki şiddet olaylarını sansürlediğini haberleştirdi. Gazete, “Fransa, kanlı sömürgecilik geçmişini saklamaya çalışmakla suçlanıyor” diye yazdı. Times’a göre, yetkililer, saygın bir Fransız tarihçi tarafından kaleme alınan metni sansürleme kararını, Cezayir’in kaybının modern Fransa’da travma kaynağı olmaya devam etmesiyle açıkladı. Haberde, “Hükümeti bu konuda eleştirenler, Fransa’nın eski sömürgeleriyle ilişkilerini iyileştirmek istiyorsa gerçekle yüzleşmesi gerektiğini söylüyor” denildi. Times sansür krizinin Fransa ile Cezayir arasında, Cezayir’in bağımsızlığının 50’nci yıldönümü nedeniyle yaşanan gerginliği de arttırdığına dikkat çekti.

Savaş sonundaki terörü yazdı

Gazetenin haberine göre Hükümet, Toulouse Üniversitesi’nden tarihçi Guy Perville’den Cezayir savaşıyla ilgili yazı istedi. Perville resmi yıllığa girecek yazısında düşmanlığı sona erdirecek bir anlaşmayla başlayan bağımsızlaşma sürecinin nasıl cinayet, adam kaçırma ve terör saldırılarıyla son bulduğuna ilişkin objektif değerlendirme yaptığını, ancak bunların sansürlenerek makalesinin zafer yazısına dönüştürüldüğünü söyledi.

Açıklama sansürü doğruladı

Tarihçi Perville, 40 yıllık kariyerinde ilk kez sansüre uğradığını belirtiyor.  Edebiyat eleştirmeni Pierre Assouline, Kültür Bakanlığı’nı “bayağılıkla” suçlarken, Fransa Ulusal Arşiv Dairesi Başkanı Herve Lemoine, metni sansürlemek zorunda kaldığını çünkü Cezayir savaşının tamamen tarafsız bir gözle bakılamayacak kadar hassas bir mesele olmaya devam ettiğini açıkladı.

Uluslararası hukuka aykırı

Uluslararası Af Örgütü (AMNESTY), 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifinin kabul edilmesinin ifade özgürlüğünü tehdit ettiğini bildirdi. Merkezi Londra’da bulunan örgütten yapılan açıklamada, Fransa’nın bu yasayla ifade özgürlüğünü ihlal edeceği vurgulandı.

Düşünceyi kısıtlama girişimi

Açıklamada Uluslararası Af Örgütü’nün Avrupa ve Orta Asya Direktörü Nicola Duckworth’ün şu sözlerine yer verildi: “Yasa uygulanırsa Fransa’nın ifade özgürlüğünün desteklenmesi konusundaki uluslararası yükümlülüğüne ters düşecektir. İnsanlar görüşünü ifade etmede özgür. Bu yasada söz konusu olan asıl şey, soykırım olup olmadığı değil, Fransa’nın ifade özgürlüğünü kısıtlama girişimidir.”

İtiraz edecek vekil sayısı 35’e ulaştı

Fransa Senatosu’nda önceki gün kabul edilen Ermeni iddialarını suç sayan yasaya itiraz etmek için anayasa mahkemesine gidecek milletvekillerinin sayısı 35’i buldu. İktidardaki Halk Hareketi Birliği üyesi Michel Diefenbacher, Anayasa Mahkemesi’ne gideceklerin sayısının 35’e ulaştığını söyledi. Anayasa mahkemesi için gerekli 60 parlamenter sayısına bu hafta sonuna kadar ulaşılması bekleniyor. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler