YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cezalar 6 kat arttı
Cezalar 6 kat arttı
07 Kasım 2010 08:08
Çevre ve Orman Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesi uygunsuz kesimlere yönelik cezaları 6 kat arttırdı. Geçen yıl 127 lira olan uygunsuz kurban kesiminin cezası 792 liraya yükseldi

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, uygunsuz kesimlere yönelik cezaların arttırıldığını belirterek, geçen yıl kurban kesimi sırasında çevre kirliliğine sebep olanlara verilen 127 TL’lik idari para cezasının, bu yıl 792 TL’ye çıkarıldığını bildirdi. Ayrıca kesim sırasında hayvana acı çektirenlere de hayvan başına 687 TL idari para cezası uygulanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, kurban kesme kural ve esasları hususunda, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın da katkılarıyla 2010 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ yayımlandı.

BELEDİYELER DÜZENLİ ÇALIŞACAK

Tebliğe göre kurbanlık hayvanlar, şehir ve kasabalarda çalışma izni almış mezbaha ve kombinalar ile komisyonların önceden belirlediği kesim yerlerinde; köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde, kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesilecek. Belediyeler, satış ve kesim yerlerinde kurban atıklarını düzenli bir şekilde günlük olarak ve sıhhi şekilde toplayarak çevre ve insan sağlığına uygun şekilde bertarafını sağlayacaklar.

KURBAN CEZALARI 6 KAT ARTTI

Uygunsuz kesimlerdeki para cezasının önemli oranda yükseltildiğini vurgulayan Eroğlu, yaptığı açıklamada şunlara dikkat çekti: “Yönetim planında yer alan hususlara aykırı hareket edenlere, Çevre Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca, 792 TL idari para cezası uygulanacak. Valilikler cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kurban kesiminden sonra kan, atıklar ve iç organlarını sokak, cadde ve parklarda bırakanlara gerekli yasal yaptırımları uygulayacak. Ayrıca Hayvanları Koruma Kanunu’nda da kurban hizmetleri ile alakalı hükümler yer almaktadır.  Kanunun 12. maddesi ‘Hayvanların kesilmesi, dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılmalıdır. Bu hükme aykırı hareket edenlere hayvan başına 687 TL idari para cezası uygulanır’ hükmüne yer veriyor. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanmalıdır.”

Bahçesinde kurban kesecekler sızdırmaz malzeme kullanacak

Etrafı kapatılmış özel mülk veya bahçesinde kurban kesecek olanlar için uyulması gereken kurallar da şöyle sıralandı:

• Kesim yeri beton, beton asfalt vb. sızdırmaz malzemeden olacak.

• Çıkan kan, toprağa dağılmasını önlemek üzere hemen toprakla kapatılacak, gerektiğinde kireçlenecek.

• Kurbandan çıkan kullanılmayacak olan işkembe ve diğer benzeri atıklar sızdırmaz, dayanıklı yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara 2/3 oranında konacak, gerektiğinde ikinci torba kullanılacak, ağzı iyice kapatılıp bağlanacak ve bayram süresince düzenli olarak hizmet verecek olan belediye temizlik ekiplerine teslim edilecek.

• Kesim sonunda kesim mahalli kanlı ve kirlenmiş bir durumda bırakılmayacak, kan izi kalmayacak şekilde temizlenecek, gerektiğinde kireçlenecek.

• Kurban derilerinin taşınması esnasında kan sızmasına engel olunacak ve çevre kirliliğine neden olunmayacak.
 Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler