YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cezaevlerine büyük yenilik
Cezaevlerine büyük yenilik
13 Ocak 2010 12:31
Cezaevleri için büyük adım... Cezaevleri Hastaneleri porjesi kapsamında ilk adım atıldı. İlk olarak Ankara Ceza İnfaz kurumunda, Numune Hastanesine bağlı semt polikliniği tutuklu ve hükümlülere hizmet vermeye başadı...

Cezaevlerine büyük yenilik geliyor... Artık büyük cezaevi kampüslerinde hapishane hastaneleri olacak....

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, ''Mutlaka Silivri'de Sincan'da, bunun gibi büyük kampüslerde hapishane hastaneler kurulmalıdır'' dedi.

''Cezaevi Hastaneleri'' projesi kapsamında, ilk olarak, Ankara Ceza İnfaz Kurumunda, Numune Hastanesine bağlı semt polikliniği, tutuklu ve hükümlülere hizmet vermeye başladı.

Üskül, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, komisyon başkanı olduğundan itibaren cezaevlerinden çok sayıda şikayetler aldığını ifade etti.

Bu şikayetlerin giderilebilmesi için doktora ihtiyaç olduğunu ancak cezaevlerinde çalışan doktorların döner sermaye olanaklarından yararlanamadıkları için, atama yapılsa dahi kısa sürede görevlerini bırakıp gittiklerini belirten Üskül, şunları kaydetti:

''Baştan beri büyük kampüslerde hastane kurulmalısını önerdim. Onlar cezaevi gibi korunmalıdır ama orada hasta olan kişilere her türlü desteğin verilebileceği olanaklar yaratılmalıdır. Geçen yıl Sağlık Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında protokol imzalandı. 5 binden fazla kişinin bulunduğu kampüslerde poliklinik hizmeti verilmesi daha az kapasiteli yerlerde ise sağlık ocağı benzeri kurumların yaratılması kararı verildi. İlk uygulama Sincan kampüsünde gerçekleştirildi. Hasta hükümlülerin hastaneye nakli ortadan kalktı. Elbette hastanede yatması gerekenler hastanelere getiriliyor ama günlük muayeneler, tedaviler cezaevi kampüsü içinde yapılabiliyor. Bunun bir adım daha ileri götürülmesinde ben yarar görüyorum. Mutlaka Silivri'de Sincan'da, bunun gibi büyük kampüslerde hapishane hastaneler kurulmalıdır ya da hastane hapishaneler. Belki sadece çok ağır hastalıkların tedavisi için ancak hapishane hastane dışına gitme ihtiyacı kalacaktır. Bütün bunlar hem zamandan hem ekonomik açıdan tasarruf sağlayacaktır. Bu gelişmeleri çok önemli buluyorum. Hapishanelerde çalışan doktor ve diş hekimleri sayısının da hızla artmakta olduğunu memnuniyetle müşahade ediyoruz.''

Üskül, ''İmralı gibi özel koşullu cezaevlerinde durum ne?'' sorusu üzerine, ''Orada da doktor var. Gerektiğinde her an doktor götürülüyor ve işlemler yapılıyor. Orada bir sorun yok'' dedi.

af cıksın
 // gamze deniz
cezaevlerindeki 117 bin insanımız cıkarılacak afla topluma kazandırılmalı. af cıkmalı....
13 Ocak 2010 15:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler